Kuchnia w stylu shabby chic
01.04.2021

Kuchnia w stylu shabby chic

Styl shabby chic miał swoje początki na terenie Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy nazwa nowego stylu została użyta w latach 80. XX wieku na łamach magazynu The World of Interiors Magazine. Shabby jest angielskim słowem służącym, jako określenie czegoś sfatygowanego. Chic jest natomiast tożsamy z szykiem i elegancją. Czy jednak może istnieć sfatygowany szyk? Rachell Aswell udowodniła, że pozorne sprzeczności mogą razem tworzyć spójną całość. To właśnie dekoratorka stworzyła nową estetykę, która powstała w odpowiedzi na idealizację współczesnego świata. Kobieta miała już dość sterylnych wnętrz oraz tego, że media wmawiają społeczeństwu, że jedynie perfekcja może być tożsama z pięknem. 

Rachell Aswell niejednokrotnie podkreślała, że to właśnie przedmioty z historią posiadają w sobie najwięcej urody, a przede wszystkim są jedyne w swoim rodzaju. Styl popularność zyskał w latach 90. XX wieku. Początkowo najchętniej był wykorzystywany zwłaszcza na zachodzie Stanów Zjednoczonych, jednak z czasem zaczął cieszyć się coraz większym powodzeniem również na terenie Europy.

Czym charakteryzuje się styl shabby chic?

Przede wszystkim meble oraz przedmioty wyglądają na znacznie starsze. Niektóre elementy faktycznie pochodzą z poprzednich epok i jest to naturalny efekt, natomiast inne zostają specjalnie postarzone. Wśród kolorów dominuje biel oraz pastelowe barwy m.in. pudrowy róż, błękit, pistacja czy ecru. Często wykorzystywane są motywy kwiatowe, które nadają całości nieco romantyzmu. Niektórzy utożsamiają styl shabby chic ze stylem prowansalskim, jednak w pierwszym wykorzystywanych jest więcej białych elementów, natomiast w drugim dobrze sprawdzają się także odcienie naturalnego drewna. Cechą wspólną jest za to umiłowanie do pasteli oraz motywów florystycznych. W stylu shabby chic doskonale sprawdzają się meble z duszą. Ludwikowska kanapa, sekretarzyk czy kredens będą bardzo dobrze współgrały także z nowocześniejszymi elementami. By wnętrze wyglądało spójnie, najważniejsze jest zachowanie równowagi. Właśnie dlatego wskazany jest eklektyzm, za sprawą którego pomieszczenia pozostają w wymarzonej estetyce. Wszystkie bielone i przecierane meble mogłyby łatwo przytłoczyć wnętrze, jednak razem z modernistycznymi sprzętami stworzą niebanalne połączenie.

Meble kuchenne w stylu shabby chic

Jak urządzić kuchnię w stylu shabby chic?

Zdecydowanie najłatwiej rozpocząć od wyboru mebli. Istnieją tu dwie główne szkoły. W pierwszej z nich stawiamy na przecierane fronty. Efekt taki widoczny jest na już gotowych produktach, ale można go także uzyskać przy pomocy trików. Najczęściej pokrywa się powierzchnię kilkoma warstwami farby, a następnie przy pomocy papieru ściernego i dłuta tworzy się otarcia. Postarzony w ten sposób mebel możesz zabezpieczyć dodatkowo lakierem. Jednak w kuchni shabby chic sprawdzą się również białe matowe fronty. Przy tym wariancie szczególnie ważne okazują się jednak dodatki, bo właśnie od nich zależy wówczas nadanie odpowiedniego klimatu. Dobrym wyborem są meble kuchenne z nóżkami. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kuchni w stylu shabby chic? Jest ona niezwykle przytulna. Z pozoru może sprawiać wrażenie nieco zagraconej, jednak tak naprawdę każdy z wykorzystanych w niej przedmiotów ma konkretną funkcję. Przy wykończeniu mebli warto postawić na drewniane blaty oraz uchwyty do mebli wykonane z tego samego materiału. Idealnym wyborem jest również stół, który nadaje całemu wnętrzu nieco przytulności. W kwestii krzeseł masz pełną dowolność. Każde może pochodzić od całkiem innego kompletu, a i tak utworzą razem spójną, a zarazem niebanalną całość. Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli dla stylu shabby chic jest kredens. Przywodzi on na myśl estetykę rustykalną i podobnie, jak w jej przypadku, jest doskonałym miejscem na ekspozycję zastawy czy ręcznie wykonanej ceramiki. Kuchnia shabby chic jest pełna życia i zauważalne jest w niej, że domownicy lubią gotować. Właśnie dlatego nie może zabraknąć donic ze świeżymi ziołami czy wianków suszonych grzybów albo warzyw. Dobrym wyborem są także dodatki w stylu retro np. żeliwna patelnia albo stylowy czajnik. Obowiązkowym elementem są także firanki i narzuta albo obrus na stół.

Dodatki kuchenne w stylu shabby chic

W kuchni w stylu shabby chic nie może zabraknąć kwiatowych wzorów. To właśnie różnego rodzaju motywy florystyczne stanowią najważniejszą część dekoracji. Firanki i obrusy w kwiatowe wzory, świeże i suszone zioła, a także kwiaty doniczkowe – to elementy, które doskonale sprawdzą się w kuchni shabby chic. W tym stylu często łączy się funkcjonalność z walorami estetycznymi. Właśnie dlatego świetnie prezentują się pojemniczki z przyprawami albo słoiki z przetworami. To takie niepozorne dodatki nadają wnętrzu odpowiedniego klimatu. Kuchnia jest idealną przestrzenią na ekspozycję rękodzieła np. samodzielnie zrobionej serwety albo malowanej zawieszki na drzwi. Nawet żeliwne garnki albo gliniane naczynia prezentują się niczym najpiękniejsze dekoracje. Jeżeli lubisz motywy serduszek, ptaszków, aniołków czy kokardek, z powodzeniem możesz je wykorzystać w kuchni shabby chic. Ważną rolę odgrywa również oświetlenie. Najczęściej wybierane są lampy w stylu retro, posiadające metalowe bądź drewniane konstrukcje. Doskonale będzie prezentował się starodawny żyrandol, a także modele imitujące latarnie. W formie dodatku warto postawić na tradycyjny świecznik, który będzie pięknie rozświetlał długie wieczory.