Fioletowa kuchnia. Jak urządzić kuchnię w nietypowym kolorze?
09.05.2025

Fioletowa kuchnia. Jak urządzić kuchnię w nietypowym kolorze?

Fioletowy kolor cieszy się coraz większą popularnością w świecie mody. Lawendowe koszule, jagodowe sukienki czy śliwkowe dodatki zachwycają swoim niezwykłym urokiem. Jednak wciąż wiele osób z dystansem podchodzi do włączenia fioletu do aranżacji mieszkania. W dzisiejszym artykule przedstawiamy nasze propozycje na fioletową kuchnię. Styl nowoczesny, prowansalski, a może glamour? Przekonaj się, w jakich odsłonach występuje fioletowa kuchnia.

Fioletowe meble kuchenne, dodatki czy ściany? Sposoby na fioletową kuchnię

Fioletowa kuchnia wciąż należy do rzadkości. Wynika to m.in. z obawy przed mocnym kolorem oraz jego funkcjonalnością. Czy fioletowa kuchnia jest praktyczna? Zdecydowanie może taka być, a przy tym posiada niezwykle wiele odsłon. Wyrazisty oberżynowy odcień nie jest jedyną opcją. Równie dobrze prezentuje się subtelna lawenda i romantyczny wrzos. Poniżej znajdziesz propozycje na urządzenie fioletowej kuchni w różnych stylach.

Styl prowansalski – to estetyka ściśle związana z fioletowym kolorem. Styl prowansalski jest inspirowany pejzażami samej Prowansji. Charakterystyczną częścią tej pięknej krainy są pola lawendy. Nie może jej więc zabraknąć w wystroju kuchni. Ponadto dominują odcienie bieli, beżu i szarości. Lawendowe szafki kuchenne doskonale wyglądają na tle białych ścian i drewnianej podłogi. Mimo wyrazistego akcentu kolorystycznego przestrzeń prezentuje się niezwykle naturalnie i posiada w sobie wiele uroku. Możesz zdecydować się też na białe kafle z motywem lawendy albo roślinę w jej naturalnej postaci. Suszone gałązki lawendy nie dość, że pięknie wyglądają, to dodatkowo są źródłem przyjemnego zapachu.

Styl nowoczesny – fioletowa kuchnia w stylu nowoczesnym najczęściej budowana jest na kontrastach. W tym przypadku porzucamy delikatny lawendowy odcień na rzecz purpurowych albo jagodowych tonów. Idealnym uzupełnieniem dla nich są biele, szarości, a nawet czerń. W przypadku tak mocnych barw warto zdecydować się na szafki kuchenne z połyskiem. Tego typu powierzchnia doskonale odbija światło, dzięki czemu wnętrze zdaje się większe. Jedną z opcji są fioletowe płytki, białe szafki do kuchni oraz czarna podłoga.

Styl glamour – jest kojarzony z luksusem. Nic więc dziwnego, że w kuchni glamour doskonale sprawdza się odcień ametystowy. Możesz postawić zarówno na fioletowe szafki kuchenne, jak i na ściany albo dodatki w tym odcieniu. Jednak koniecznie pamiętaj o lakierowanym wykończeniu, które doda przestrzeni jeszcze więcej blasku. Przydadzą się również szklane lub kryształowe dodatki np. lampy.

Styl industrialny – stalowe oraz ceglane elementy świetnie współgrają z ciemnym fioletem. Choć aranżacje w stylu industrialnym często nie należą do najjaśniejszych, to w przypadku wykorzystania fioletowych mebli albo ścian warto zdecydować się na delikatną bazę. W tej roli dobrze spisują się biele i szarości.

Styl retro – jeżeli lubisz zabawę kolorem i formą, estetyka retro jest właśnie dla Ciebie. To wyjątkowy styl, który łączy w całość nieoczywiste elementy. W kuchni retro warto postawić na jeden kolor przewodni, który nada przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Fuksjowe szafki do kuchni w połączeniu z podłogą w biało-czarne płytki sprawią, że kuchnia stanie się niepowtarzalna. Jeszcze więcej aranżacyjnego szaleństwa dodadzą kryształowe elementy np. żyrandol lub uchwyty do mebli.

Styl boho – kojarzy się m.in. z naturalnymi materiałami, wśród których dominuje drewno. Szafki kuchenne drewniane, wiklinowe kosze na owoce i rattanowe akcesoria są w stanie stworzyć niezwykle przytulną przestrzeń. Jednak warto ożywić ją kolorowym akcentem. W stylu boho stawiamy przede wszystkim na naturalne odcienie, dlatego świetnie sprawdzi się lawendowy, wrzosowy lub śliwkowy. By nadać fioletom lekkości, warto połączyć je z białymi i zielonymi akcentami.

Styl skandynawski – choć nie jest pierwszą estetyką kojarzącą się z fioletową kuchnią, to również dobrze współgra z tym kolorem. W przypadku skandynawskiej odsłony stawiamy przede wszystkim na subtelne odcienie fioletu. Świetnie nadają się m.in. wrzosowe tony. Ważne jest, aby fiolet stanowił uzupełnienie dla skandynawskiej kuchni i jej nie zdominował. Drewniane szafki do kuchni (https://www.fabrykamebli.pl/14-meble-kuchenne-na-wymiar) i białe ściany pięknie komponują się z wrzosowymi akcesoriami.

Fioletowa kuchnia – z jakimi materiałami ją łączyć?

Fiolet posiada bogatą symbolikę. Z jednej strony jest kojarzony z luksusem i bogactwem, zaś z drugiej z oczekiwaniem. Jednocześnie bywa wiązany z magią oraz tajemniczością. Jednak to nie szeroka symbolika najczęściej decyduje o wyborze fioletowej kuchni, a sam jej wygląd. Podczas aranżacji wnętrza pojawia się pytanie, z czym łączyć fiolet w kuchni? W kwestii kolorystyki najlepiej spisują się stonowane barwy, dzięki którym fioletowe meble do kuchni czy dodatki mogą prawdziwie błyszczeć. Dobrze sprawdza się biała, beżowa albo szara baza. W stylu industrialnym i nowoczesnym fiolet bywa też łączony z czernią lub czerwienią, jednak w takim przypadku niezwykle istotne jest zadbanie o jaśniejszą podstawę. By fioletowe meble kuchenne prezentowały się luksusowo, wystarczy dodać do nich uchwyty w kolorze złota. Z kolei zielone akcenty np. naturalne zioła i rośliny sprawią, że kuchnia nabierze sielskiego charakteru. Choć pozornie może się zdawać, że fiolet jest trudnym kolorem do aranżacji, to rzeczywistość jest zgoła inna. Barwa świetnie współgra zarówno z drewnem, jak i ze szkłem, stalą, a nawet cegłą. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Może właśnie teraz nadszedł czas, by postawić na kolor?