Okapy przyścienne skośne 

Okapy przyścienne skośne

Okapy przyścienne skośne wyróżniają się wygodną, uchylną formą – to przede wszystkim jej zawdzięczają swoją popularność. Pochłaniacz lub wyciąg zamontowany na ścianie między szafkami, nad płytą grzewczą pochłonie nieprzyjemne zapachy, parę wodną i cząsteczki tłuszczu. Dzięki niemu kuchenna zabudowa – bez względu na to jak często gotujesz – pozostanie czysta.

Charakterystyka skośnego okapu przyściennego

Czym cechuje się większość skośnych okapów przyściennych? Tego rodzaju urządzenia:

  • są montowane do ściany i umieszczane pod skosem,

  • zajmują mniej miejsca niż większość innego rodzaju okapów,

  • mogą działać zarówno jako wyciąg z podłączonym do otworu wentylacyjnego kominem, jak i pochłaniacz z filtrem węglowym,

  • mają różną szerokość, głośność i wydajność,

  • występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Każdy z okapów przyściennych skośnych absorbuje wilgoć, brzydkie zapachy i tłuszcz, czyli wszystko to, co powstaje podczas gotowania. W Twojej kuchni nie rozwiną się więc bakterie, wirusy, drobnoustroje i grzyby. W związku z tym okap przyścienny skośny to obowiązkowe wyposażenie w przypadku osób cierpiących z powodu alergii. Jeśli dbasz o zdrowe i bezpieczne środowisko w swoim domu oraz chcesz, by meble kuchenne jak najdłużej prezentowały się jak nowe, również nie obędziesz się bez okapu.

Dzięki rozwojowi technologii powstały okapy przyścienne skośne, które cechują się dużą energooszczędnością. Dodatkowo wykonuje się je z przyjaznych dla środowiska materiałów. Jeśli więc należysz do osób dbających o środowisko, możesz wybrać właśnie tego typu urządzenie. Okapy przyścienne skośne charakteryzują się także niebanalnym designem. Dzięki niemu stanowią intrygujący pod względem estetyki, a nie tylko praktyczny, element wyposażenia.

Okapy przyścienne skośne – funkcje

Dzięki okapowi przyściennemu skośnemu pozbędziesz się pary wodnej, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów, czyli substancji powstających w trakcie gotowania. Urządzenie sprawi, że woń spalenizny nie wniknie w dywan, zasłony i tapicerkę. Drobinki tłuszczu i brudu nie przywrą zaś do mebli, a więc zabudowa kuchenne przez długi czas pozostanie w idealnym stanie.

Jeśli zależy Ci na niemal bezgłośnej pracy urządzenia, zdecyduj się na model wyposażony w turbinę zewnętrzną, czyli przeznaczoną do umieszczenia poza kuchnią – na przykład na dachu, elewacji, strychu lub w piwnicy.

W przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej warty uwagi będzie model wyposażony w pilot do zdalnego sterowania lub funkcję kontrolowania urządzenia za pomocą aplikacji. Takie udogodnienia umożliwiają włączenie okapu przyściennego skośnego bez większego wysiłku.

Skośny okap przyścienny może również stanowić dodatkowe źródło oświetlenia. W przypadku kuchni, gdzie przygotowuje się posiłki, duża ilość światła jest bardzo istotna.

Możesz również zdecydować się na model wyposażony w sensor pary. Pozwala on dopasować intensywność pochłaniania do aktualnych potrzeb. Po zakończeniu gotowania wyłącza urządzenie.

Innymi interesującymi funkcjami okapu przyściennego skośnego są minutnik i wyłącznik czasowy (timer).

Okap skośny i komfortowe gotowanie

Wiele osób decyduje się na okapy przyścienne skośne ze względu na ich uchylną konstrukcję, dzięki której urządzenia zajmują niewiele miejsca. Pochłaniacz lub wyciąg uchylny pozwala komfortowo przygotowywać posiłki wysokim osobom – nie uderzą się one przypadkowo o urządzenie. Okap przyścienny optycznie powiększa dostępną przestrzeń. Dlatego jest dobrym wyborem w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu. Zazwyczaj głębokość blatu wynosi około 60 centymetrów – przyścienny okap skośny zajmuje zaś średnio od 30 do 40 centymetrów. Przygotowywanie posiłków w przypadku wyboru okapu skośnego jest więc znacznie bardziej komfortowe.

Okap jako wyciąg lub pochłaniacz

Okap przyścienny skośny występuje zarówno w formie wyciągu, jak i pochłaniacza. Pierwsza możliwość jest lepsza, ale skomplikowana lub niemożliwa do realizacji – na przykład w przypadku budynku wielorodzinnego. Okap skośny w formie wyciągu, czyli podłączony do komina wentylacyjnego, transportuje poza kuchnię parę wodną i drobinki tłuszczu. Dzięki temu pozostawia we wnętrzu oczyszczone powietrze. Jeśli w Twoim przypadku montaż okapu-wyciągu nie jest wykonalna, zainstaluj urządzenie w postaci pochłaniacza działającego w zamkniętym obiegu. Do jego funkcjonowania potrzebujesz wymiennych filtrów węglowych.

Skośny okap to model o interesującym i praktycznym designie. Jeśli więc szukasz tego rodzaju wyciągu bądź pochłaniacza, zobacz modele dostępne w Fabryce Mebli.