Teleskopowe 

Okapy teleskopowe

Okap teleskopowy zamontujesz w szafce nad płytą grzewczą. Dzięki swojemu niewielkiemu, kompaktowemu rozmiarowi urządzenie sprawdzi się przede wszystkim w kuchniach o małym metrażu. Okap teleskopowy zazwyczaj ma jedynie kilkanaście centymetrów wysokości. Mimo tak niepozornemu rozmiarowi jego wydajność jest duża.

Okap teleskopowy – minimalistyczny i skuteczny

Kuchenny okap teleskopowy pochłania parę wodną, wilgoć, zapachy i drobinki tłuszczu. Dzięki temu powstałe podczas gotowania substancje nie osiadają na meblach. Okap teleskopowy należy do niewielkich urządzeń. Jego część mieszcząca pochłaniacz znajduje się na szynach, które umożliwiają schowanie okapu w czasie, gdy nie jest używany. Wysokość urządzenia wynosi zaś jedynie kilkanaście centymetrów. Mimo tak kompaktowej konstrukcji okap działa bardzo efektywnie. Jeśli więc szukasz minimalistycznego, a zarazem skutecznie pochłaniającego parę wodną, wilgoć i zapachy urządzenia, sprawdź okap kuchenny teleskopowy.

W jakich trybach działa kuchenny okap teleskopowy?

Możliwość działania okapu teleskopowego zarówno w trybie pochłaniacza, jak i wyciągu, to jedna z jego niewątpliwych zalet. Funkcjonując jako wyciąg, urządzenie pochłania parę wodną, wilgoć i zapachy, a następnie odprowadza je na zewnątrz przez wentylacyjny szyb. Aby zastosować tego typu tryb, musisz mieć zainstalowany w obiekcie przewód kominowy. Niestety często w powstałych w dawnych czasach budynkach nie istnieje instalacja kominowa. Wówczas można zdecydować się wyłącznie na okap podszafkowy teleskopowy, który działa w zamkniętym obiegu, czyli nie transportuje drobinek tłuszczu i brzydkich zapachów na zewnątrz. Jest natomiast wyposażone filtry, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy i parę wodną. Trzeba je jednak co jakiś czas wymieniać. Dlatego korzystanie z okapu teleskopowego w tym trybie niestety wiąże się z ponoszeniem dodatkowym kosztów.

Okapy kuchenne teleskopowe – czym się charakteryzują?

Decydując się na zakup okapu, zwróć uwagę na techniczne właściwości urządzenia. Parametry, którym warto się przyjrzeć, to: wydajność, system filtracji, poziom hałasu i klasa energetyczna. Ważne mogą być również dodatkowe udogodnienia.

Wydajność okapów

Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia, jest jego wydajność. Określa się ją w metrach sześciennych na godzinę. Wydajność wskazuje, ile powietrza teleskopowy okap podszafkowy przefiltruje przez godzinę. Decydując się na urządzenie o niewielkiej wydajności, musisz liczyć się z tym, że nie pochłonie ono całej pary wodnej, nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń. W jaki sposób określić ten parametr? Pomnóż przez siebie szerokość, długość i wysokość kuchni, a następnie uzyskany wynik pomnóż przez 6 i 12. Pierwsza z otrzymanych liczb wskazuje minimalną wydajność urządzenia, na którą możesz się zdecydować, a druga – maksymalną wydajność.

System filtracji

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest system filtracji. Wysuwany okap podszafkowy powinien być wyposażony w oczyszczający powietrze z tłuszczu filtr. Taką funkcję pełni zazwyczaj metalowa kaseta z gęstą siatką, którą powinna być regularnie czyszczona. Okap teleskopowy funkcjonujący w zamkniętym obiegu należy wyposażyć w węglowy filtr pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Warto zdecydować się na jak najbardziej zaawansowany system filtracji, dzięki któremu okap teleskopowy będzie działał najbardziej skutecznie.

Poziom hałasu

Dla niektórych osób ważnym parametrem jest też hałas generowany przez okap teleskopowy w trakcie gotowania. Może to być istotna właściwość w przypadku kuchni połączonej z salonem. Ogólny poziom głośności większości urządzeń nie wynosi zazwyczaj więcej niż 75 decybeli, które przypisuje się zazwyczaj głośnej rozmowie. Okap teleskopowy jest cichy – ze względu na swoje niewielkie wymiary i mały silnik nie generuje dużego hałasu podczas działania.

Aby dopasować głośność urządzenia do swoich wymagań, wybierz okap z ustawieniem prędkości pracy. Pamiętaj też, że poziom hałasu w dużej mierze zależy od liczby biegów okapu. Urządzenie o dużej mocy, szybko i skutecznie pozbywające się nieprzyjemnych zapachów, drobinek tłuszczu i pary wodnej może działać głośniej.

Klasa energetyczna i dodatkowe oświetlenie

Podczas wyboru okapu zobacz też, jak dużo prądu potrzebuje do działania dany okap teleskopowy. Tę ilość określa klasa energetyczna opisywana poprzez litery od A do D. Im lepszy parametr wybierzesz, tym niższe będą Twoje rachunki za prąd. Okap teleskopowy może też być wyposażony w oświetlenie LED, które uruchamia się w momencie otwarcia szuflady. Będzie ono wyjątkowo przydatne we wnętrzu o ciemnej kolorystyce. Na pewno też pozytywnie wpłynie na komfort gotowania.