Sufitowe 

Okapy sufitowe

Okap wyspowy sufitowy zajmuje niewiele miejsca, dlatego sprawdzi się w kuchniach o niewielkim metrażu. Jest nie tylko funkcjonalnym urządzeniem, lecz także odznaczającym się minimalistycznym wyglądem. Dlatego mogą go zamontować osoby, które nie mają do zagospodarowania dużej przestrzeni i cenią pełny prostoty design.

Okap sufitowy – urządzenie o wyjątkowej funkcjonalności

Kuchenne okapy sufitowe konstruuje się tak, że filtrują one ogromną ilość powietrza. Pochłaniają parę unoszącą się nad płytą grzewczą i ją oczyszczają. Dzięki ich pracy na meblach nie osadzają się drobinki tłuszczu i wilgoć, a w powietrzu nie unoszą się nieprzyjemne zapachy. Działaniu pochłaniacza zabudowa kuchenna zawdzięcza to, że przez długi czas prezentuje się jak dopiero zakupiona.

Okap jako dodatkowe oświetlenie

Pochłaniacz kuchenny to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie pod względem oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Okap sufitowy będzie też odpowiednim, dodatkowym źródłem oświetlenia. Dzięki niemu wnętrze stanie się bardziej przytulne i zachęcające do spędzania w nim czasu. Im więcej światła w kuchni, tym bardziej komfortowe będzie gotowanie.

Pochłaniacz a materiał wykonania

Tańszy okap sufitowy zazwyczaj będzie wykonany ze stali o gorszej jakości. W związku z tym szybciej mogą się na nim pojawić plamy rdzy. Sprawi to, że okap już po upływie krótkiego czasu nie będzie prezentował się estetycznie. Osiądzie na nim wilgoć i zwiększy się jego podatność na korozje, o które nietrudno podczas gotowania.

Okapy sufitowe – urządzenia, które pasują do wielu stylów

Jeśli szukasz okapu, który pochłonie powstające podczas gotowania zapachy i drobinki tłuszczu, a zarazem będzie pasował do wielu aranżacji, wybierz model sufitowy. Ma on formę minimalistycznej, mocowanej do sufitu płyty. Tego rodzaju pochłaniacz nie zwraca na siebie uwagi tak bardzo jak na przykład okap wyspowy w postaci tuby. Jego design jest jednak równie nowoczesny, a działanie – wydajne.

Jak zamontujesz okap sufitowy?

Sufitowe okapy umieszcza się we właściwym suficie w taki sposób, że wystają one jedynie subtelnie poza sufitową oś. Podczas montażu trzeba też pamiętać o właściwym podłączeniu pochłaniacza do wentylacji – w zależności od tego, gdzie znajduje się wlot i jakiego rodzaju silnik zamontowano w okapie. Zastosowane rury powinny mieć taką średnicę jak wylot z okapu – często będzie ona wynosiła 150 milimetrów.

Podwieszany pochłaniacz można umieścić również w suficie podwieszanym – taką opcję warto wybrać, jeśli kuchnia ma wysoki sufit i w związku z tym umożliwia montaż większego okapu.

Producenci zazwyczaj dołączają do wyciągu sufitowego takie elementy jak: rury, stelaże i śrubki, czyli elementy potrzebne do montażu. Zanim wybierzesz okap sufitowy, sprawdź, czy sufit udźwignie jego ciężar.

Jak używać okapu?

Mimo że sufitowy pochłaniacz montuje się dość wysoko, nie jest on trudny w obsłudze. Okap wyposaża się bowiem w pilot do zdalnego sterowania pozwalający na proste korzystanie z urządzenia. Pracę pochłaniacza można kontrolować też za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Cicha praca okapu

Okap sufitowy warto podłączyć do silnika zewnętrznego, czyli umieszczonego poza kuchnią. Dzięki temu nawet jeśli uruchomisz pochłaniacz na najwyższych obrotach, to będzie on pracował wyjątkowo cicho. Jego głośne działanie nie zakłóci rozmowy i czasu odpoczynku. Okap kuchenny sufitowy zamontujesz na dachu domu, jego elewacji, a nawet w piwnicy, pralni lub na strychu.

Dlaczego warto zdecydować się na dobry jakościowo okap sufitowy?

Sufitowy okap jest nie tylko funkcjonalny, lecz także stanowi jeden z elementów decydujących o charakterze i klimacie wnętrza. Zakup okapu powinien być jak najbardziej przemyślany, żeby po upływie krótkiego czasu nie trzeba było wymieniać urządzenia. Warto zdecydować się na okap kuchenny sufitowy wykonany z trwałej, odpornej na wilgoć i zmiany temperatury stali nierdzewnej. Urządzenie stworzone z takiego wysokiej jakości materiału nie zardzewieje i przez długi czas zachowa swój pierwotny wygląd. Dobrej jakości okap sufitowy łatwiej też wyczyścisz, ponieważ materiał, z którego go wykonano, zabezpiecza urządzenie przed osadzającymi się drobinkami tłuszczu. Jeśli nie chcesz, by okap hałasował podczas pracy, wybierz model z silnikiem umieszczanym poza kuchnią. Urządzenie wykonane precyzyjnie z trwałych materiałów jest mało awaryjne. Dlatego przebudowa sufitu, naprawa lub wymiana okapu długo nie będzie konieczna.

Jeśli interesuje Cię nowoczesny okap sufitowy, który będzie doskonale spełniał swoją funkcję, a zarazem zajmie niewiele miejsca, sprawdź nasze propozycje.