Do zabudowy 

Okap do zabudowy

Okap kuchenny do zabudowy ze względu na swoją kompaktowość i niewielkie wymiary sprawdzi się we wnętrzach o małym metrażu. Istnieje kilka modeli urządzeń tego typu – umieszcza się je w różnych miejscach, zarówno pod szafką, jak i wewnątrz niej. Z pomocą okapu do zabudowy pozbędziesz się pary wodnej, drobinek tłuszczu i nieprzyjemnych zapachów, czyli substancji powstających podczas gotowania. Dzięki jego działaniu tłuszcz i wilgoć nie osiądą na meblach i nie będą negatywnie na nie wpływać.

Okapy kuchenne do zabudowy – działanie w trybie wyciągu lub pochłaniacza

Kuchenne okapy do zabudowy mogą funkcjonować zarówno jako pochłaniacz, jak i wyciąg. Podłączając urządzenie do przewodu wentylacyjnego, zyskasz wyciąg kuchenny. Umieszczając zaś okap w szafce i wyposażając go w filtr węglowy, zyskasz wewnętrzny pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, pary wodnej i drobinek tłuszczu.

Okap do zabudowy – dlaczego warto wybrać taki model?

Przede wszystkim okap do zabudowy jest kompaktowy i niewielki, dlatego doskonale sprawdzi się w kuchni o małym metrażu. Montując go, efektywnie wykorzystasz dostępne miejsce i sprawisz, że gotowanie będzie bardziej komfortowe. Zwolennikom minimalistycznych rozwiązań przypadnie do gustu kompaktowość i niewielka widoczność okapu ukrytego w zabudowie przed wzrokiem domowników i gości. Łatwo też zachować czystość tego rodzaju pochłaniaczy – nie trzeba ich czyścić tak często jak urządzeń o dużej powierzchni.

Podczas swojej pracy okap podszafkowy do zabudowy nie generuje większego hałasu, ponieważ jego turbina jest ukryta. Możesz wybrać również okap pozbawiony silnika, a dokładniej – z turbiną zamontowaną w innym wnętrzu, na przykład na strychu. Wtedy urządzenie będzie pracowało całkowicie cicho, nie tracąc przy tym swojej wydajności i skuteczności. Działanie okapu nie zakłóci rozmów z bliskim, uczyni czas odpoczynku i gotowania przyjemniejszym. Podszafkowe okapy kuchenne możesz kupić w wariancie z pilotem lub opcją sterowania ręcznego z pomocą przycisków. Podczas wyboru urządzenia zwróć uwagę również na zakres regulacji działania silnika. Cena okapu do zabudowy w szafce jest dość przystępna – zazwyczaj niższa od kosztu okapu montowanego w blacie, sufitowego, wyspowego bądź kominowego.

Rodzaje okapów do zabudowy

Podszafkowe okapy do zabudowy występują w różnych wariantach – bez względu jednak na to, który z nich wybierzesz, urządzenie będzie ukryte wewnątrz szafki lub umieszczone pod nią. Teleskopowy okap do zabudowy ma formę wysuwanego panelu, który uruchamia urządzenie. Możesz też zdecydować się na okap do zabudowy z wkładem – ten model będzie zupełnie schowany w szafce. Pochłaniacz zamontujesz także pod szafką, a nie jedynie we wnętrzu mebla – wówczas przód urządzenia zasłonisz dopasowaną do zabudowy listwą. Jeszcze innym modelem jest urządzenie uchylne, czyli uruchamiane za pośrednictwem specjalnie stworzonej szafki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okap do zabudowy?

Zastanawiając się nad wyborem właściwego okapu do zabudowy, zwróć uwagę na kilka kwestii. W przypadku tego rodzaju praktycznego urządzenia ważne są techniczne właściwości, a nie wyłącznie estetyczny design.

Wybierz okap o doskonałej wydajności

Zanim zdecydujesz się na odpowiedni okap kuchenny do zabudowy, określ wymaganą wydajność. Jak ją ustalić? Wydajność to ilość metrów sześciennych powietrza, którą urządzenie przefiltruje w ciągu godziny. Efektownie działający okap do zabudowy powinien oczyścić przez godzinę 6 razy więcej powietrza niż wynosi objętość wnętrza. Dlatego zanim wybierzesz wyciąg kuchenny do zabudowy, oblicz kubaturę kuchni i dopasuj ją do parametrów dostępnych w ofercie sklepów urządzeń. Jeśli zależy Ci na cicho działającym okapie do zabudowy, sprawdź też, jaki poziom decybeli podał producent.

Zdecyduj się na odpowiedni filtr

Wybierając okap kuchenny działający w trybie pochłaniacza, musisz dobrać do niego właściwy filtr pochłaniający nieprzyjemne zapachy, drobinki tłuszczu i opary. Możesz kupić filtr węglowy, który musi być wymieniany co kilka miesięcy, bądź metalowy wymagający czyszczenia raz na kilka miesięcy.

Dobierz odpowiednie wymiary okapu do zabudowy

Okapy do zabudowy mają też rozmaite wymiary. Najlepiej dobierz taki, którego szerokość wynosi tyle samo co kuchenki bądź jest odrobinę większa. Do najczęstszych wymiarów okapów do zabudowy podszafkowych lub umieszczanych w szafce należy szerokość wynosząca: 50, 60, 70, 80 lub 90 centymetrów.

Jeśli szukasz nowoczesnych rozwiązań do swojego domu, okap kuchenny do zabudowy może okazać się jednym z wartych wyboru produktów. Sprawdź już dziś wszystkie modele dostępne w Fabryce Mebli i wybierz ten odpowiedni dla siebie.