Fronty, cokoły, maskownice, formatki 

Cokoły

Elementem, który łatwo pominąć podczas planowania zabudowy kuchennej, jest cokół. To fragment wykończeniowy, który zapewnia zarówno bardziej funkcjonalną, jak i estetyczną przestrzeń kuchenną. Jeśli zależy Ci na spójnie prezentujących się szafkach, pod którymi nie znajdą się przypadkowo upuszczone przedmioty, zdecyduj się na cokoły. Wielu osobom przeszkadza gromadzący się pod meblami w kuchni kurz. Ty też do nich należysz? Jeśli zdecydujesz się na montaż cokołów, pozostanie on tylko dawnym wspomnieniem.

Czym jest cokół?

Cokół można zdefiniować jako panel zamontowany pod szafkami i precyzyjnie zasłaniający przerwę pomiędzy podłogą a dołem zabudowy. Zamontujesz go w dolnej części mebli na etapie kończącym proces wykończenia kuchni.

Cokoły – jakie mają funkcje?

Montaż cokołów nie jest całkowicie konieczny lub obowiązkowy. Jednak warto się na niego zdecydować z wielu względów. Tym bardziej, że zakup cokołów nie jest zbyt obciążający dla budżetu. Zabudowa kuchenna wyposażona w panel znajdujący się między dołem szafek a podłogą prezentuje się bardziej spójnie – jako całkowicie wykończona i zaplanowana z uwzględnieniem detali często decydujących o charakterze wnętrza. Cokoły pozwolą też w zasłonięciu nóżek mebli, których design bywa zupełnie odrębny od frontów szafek. Większość osób, urządzając swoją wymarzoną kuchnię, koncentruje się na wyglądzie mebli, blatów i płytek oraz sprzętach AGD. Tymczasem dla ogólnego odbioru wnętrza ważne są szczegóły, takie jak listwy przypodłogowe, okucia i omawiane cokoły.

Kuchenny cokół meblowy podszafkowy to nie tylko większa spójność estetyczna wnętrza, lecz także komfort codziennego użytkowania. Wyposażając zabudowę w panel podmeblowy, łatwiej zadbasz o porządek. Okruchy, o które przecież nietrudno podczas przygotowywania posiłków, szybko usuniesz, bo nie wpadną w ledwo dostępne przestrzenie pod meblami. Jeśli więc nie planujesz częstego sprzątania podłogi pod szafkami, wyposaż zabudowę w cokoły. W momencie gdy zechcesz umyć podłogę, zdemontujesz panel i ją wytrzesz, a następnie z łatwością założysz meblowy cokół z powrotem.

Jeśli upuścisz okrągły przedmiot (na przykład pomidora), wtoczy się on pod zabudowę w przypadku niezabezpieczenia przestrzeni między dołem szafki a podłogą. Z cokołem nie będziesz mieć takiego problemu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając cokół kuchenny?

Podczas zakupu podszafkowych cokołów trzeba wziąć pod uwagę ich kolorystykę, materiał wykonania i wymiary. Niekoniecznie muszą one być dokładnie w tym samym odcieniu co fronty mebli. Do białej zabudowy możesz dobrać zarówno cokoły o jasnej kolorystyce, jak i ciemnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na element o czarnym bądź szarym kolorze. Możesz też dopasować cokoły do kolorystyki podłogi, ściany czy blatów. Pamiętaj też, że materiał, z którego wykonano panel, nie może mocno różnić się od tego, z którego zrobiono szafy.

Cokoły kuchenne muszą mieć wymiary dokładnie dopasowane do przestrzeni między dolną częścią mebli a podłogą. Ich długość też powinna być właściwa. Nawet niewielka pomyłka w przypadku wymiarów sprawi, że cokół nie będzie pasował do Twojej zabudowy kuchennej. Dlatego zmierz dokładnie szerokość szaf i przestrzeń między ich dolną częścią a podłogą.

W Fabryce Mebli dopasujesz do swoich potrzeb i wymiarów wnętrza nie tylko meble. W naszym kreatorze 3D wybierzesz także odpowiadające sobie parametry cokołów. Korzystając z konfiguratora, ustawisz długość, wysokość, kolor i materiał wykonania produktu (możesz wybrać płytę wiórową dwustronnie laminowaną, płytę akrylową, MDF dwustronnie laminowaną, płytę lakierowaną PerfectSense).

Cokoły a niełatwe warunki kuchenne

Kuchnia jest trudnym miejscem do aranżacji ze względu na panujące w niej warunki. To w niej gotujesz, pieczesz ciasta, spożywasz posiłki i zmywasz naczynia. Ze względu na ciągły kontakt mebli z wysoką temperaturą i wodą musisz zatroszczyć się o wybór takich szafek i cokołów, które przetrwają niełatwe okoliczności. W kuchni może też dojść do nagłej awarii zmywarki, a co za tym idzie – zalania całej podłogi. Samemu też można przypadkowo wylać kubek z napojem. W związku z tym warto wybrać na przykład cokół z płyty laminowanej, który nie odkształci się pod wpływem wody tak szybko jak ten wykonany z drewna.

Chcesz, by zabudowa Twojej kuchni prezentowała się spójnie i estetycznie? Wybierz więc cokoły, które umieścisz między dołem szafek a podłogą. Zasłonią one nóżki mebli i nie pozwolą dostać się pod meble upuszczonym przedmiotom. Możesz samodzielnie skonfigurować cokół, wykorzystując kreator 3D, lub zlecić to zadanie specjalistom z Fabryki Mebli.