Oświetlenie – jak dobrać je do różnych pomieszczeń?
10.11.2023

Oświetlenie – jak dobrać je do różnych pomieszczeń?

To właśnie dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu mieszkanie wreszcie nabiera upragnionego charakteru. Zadaniem oświetlenia w salonie, kuchni czy łazience jest nie tylko rozświetlenie wnętrz, ale także ich ozdobienie albo podkreślenie Twoich ulubionych elementów. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak szybko i sprawnie wybrać najlepsze lampy łazienkowe, kuchenne oraz lampy do pokoju dziennego.

Jakie oświetlenie salonu wybrać?

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To właśnie tam spędza się czas z rodziną i przyjaciółmi. Odpowiednio dobrane oświetlenie w salonie może sprawić, że wnętrze stanie się jeszcze przytulniejsze i zachęcające do wypoczynku. Jednak często salon pełni także rolę jadalni, a nawet sypialni czy biura. Jak wówczas zaplanować oświetlenie salonu? Podstawą jest podzielenie pomieszczenia na strefy. Za sprawą lamp doskonale podkreślisz każdą część salonu i nadasz jej indywidualnego charakteru, jednocześnie zachowując ogólny klimat całego pomieszczenia. Lampa sufitowa do salonu (https://www.fabrykamebli.pl/85-lampy-sufitowe) to must have w każdym mieszkaniu. Głównym zadaniem tego typu lamp jest równomierne rozświetlenie całego wnętrza. Właśnie dlatego najczęściej żyrandole i lampy sufitowe do salonu są montowane w centralnym punkcie sufitu. Przeważnie lampa główna jest źródłem chłodnego światła, które sprzyja wykonywaniu różnych czynności. Choć oświetlenie centralne jest bardzo funkcjonalne, to może równocześnie pełnić rolę dekoracji. Przykładowo lampa sufitowa Moosee Crown posiada złotą oprawę wysadzaną lśniącymi kryształami. Dzięki temu konstrukcja stanowi niebanalny element dekoracyjny i doskonale podkreśla charakter stylu klasycznego czy glamour. Jeżeli Twój salon pełni także rolę jadalni, warto pomyśleć o oświetleniu nad stół. Dobrze spisze się zwis albo sufitowa lampa do salonu np. minimalistyczny model Frandsen Silk wykonany ze szkła i metalu. Salon jest również miejscem relaksu, co idealnie podkreśli boczna lampa do salonu o ciepłej barwie światła. Do tej części pomieszczenia pasują zarówno kinkiety, jak i lampy stołowe czy lampy podłogowe. W strefie wypoczynkowej bardzo często wykorzystywane są modele o dekoracyjnym charakterze. Lampa stołowa Kare Rabbit to perfekcyjne oświetlenie do salonu urządzonego w designerskim albo nowoczesnym stylu. Za materiałowym abażurem kryje się starannie wykonana figurka królika, a do tego lampa jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Miłośnikom ekstrawaganckich projektów powinna przypaść do gustu lampa podłogowa Horse Stand, która prezentuje się niczym realistyczna rzeźba konia wykonana z włókna szklanego.

Oświetlenie kuchni – najważniejsze zasady

Oświetlenie do kuchni powinno mieć różne barwy światła. Zaleca się, aby centralne lampy do kuchni były neutralnej lub lekko ciepłej barwy. Zapewnia to pomieszczeniu przytulność, a jednocześnie pozwala na wykonywanie podstawowych czynności. Z kolei ledowe i punktowe lampy do kuchni lepiej prezentują się z zimnym światłem i dzięki niemu umożliwiają precyzyjne krojenie czy przygotowywanie posiłków. Barwa dekoracyjnego oświetlenia kuchni nie ma większego znaczenia i może być podyktowana indywidualnymi preferencjami. Wiemy już więc, że oświetlenie do kuchni dzieli się na centralne (główne), zadaniowe (punktowe) oraz dekoracyjne. Zadbanie o wszystkie trzy rodzaje lamp daje idealną równowagę pomiędzy funkcjonalnością i dekoracyjnością. Funkcję lampy centralnej może pełnić zarówno żyrandol, jak i zwis, plafon czy oprawa wpuszczana. Wiele zależy od metrażu oraz stylu pomieszczenia. W przestronnej kuchni warto zadbać o oświetlenie główne o przynajmniej kilku źródłach światła. Dobrze sprawdzi się np. minimalistyczna ledowa lampa wisząca Ring albo lampa sufitowa Moosee Tolla. Punktowe oświetlenie kuchni często montowane jest pod górnymi szafkami. Dzięki temu strefa robocza jest idealnie oświetlona. Pozostaje jeszcze kwestia lamp ściennych do kuchni. Ich zadaniem jest przede wszystkim kreowanie przyjemnego nastroju. Ponadto lampa ścienna do kuchni (https://www.fabrykamebli.pl/84-lampy-scienne) świetnie spisuje się w roli niebanalnej dekoracji. Ozdobą może tu być zarówno oprawa, jak i nietypowy strumień światła emitowany przez lampę. Oryginalna lampa ścienna Ice stanowi nowoczesną interpretację stylu pałacowego, z kolei lampa Moosee Slack jest świetnym wyborem do kuchni urządzonej w klimacie retro.

Oświetlenie łazienki – o czym należy pamiętać?

Lampy łazienkowe powinny mieć wzmocniony stopień wodoszczelności. Dzięki temu oprawy nie zepsują się w wyniku kontaktu z wilgocią oraz kropelkami wody. O czym jeszcze trzeba pamiętać, planując oświetlenie łazienki? Zaleca się, aby w pomieszczeniu znalazły się przynajmniej trzy źródła światła. Tym sposobem oświetlenie do łazienki dzielimy na centralne, funkcyjne oraz dekoracyjne. Szacuje się, że do łazienki o powierzchni 4m2 powinno być dostarczone przynajmniej 20W energii. Najbardziej polecane jest oświetlenie łazienkowe emitujące naturalną barwę światła. Wybór lampy głównej podyktowany jest przede wszystkim stylem oraz powierzchnią wnętrza. W przestronnej łazience dobrze sprawdzą się nawet żyrandole i lampy wiszące, z kolei w niewielkim pomieszczeniu lepiej zdecydować się na plafony albo oprawy wpuszczane. Najważniejsze, aby centralne oświetlenie łazienkowe w miarę równomiernie rozświetlało całą przestrzeń. Kolejnym punktem jest zadbanie o oświetlenie do łazienki funkcyjne, które przeważnie przybiera formę lampy do łazienki nad lustro. W tym przypadku istnieje kilka popularnych rozwiązań. Możesz zdecydować się m.in. na lampę do łazienki nad lustro, a także na dwa kinkiety umieszczone równolegle po bokach lustra. Jeszcze inną opcją jest montaż już gotowego lustra łazienkowego z oświetleniem. Na koniec pozostaje kwestia dekoracyjnego oświetlenia łazienki, które sprzyja relaksowi. Tutaj wybór jest naprawdę spory. Dobrze sprawdzi się zarówno kinkiet, jak i taśma LED. W Fabryce Mebli znajdziesz bogatą ofertę lamp, dzięki którym nie tylko oświetlisz, ale także udekorujesz swoje mieszkanie.