Sypialnia z łazienką – czy to dobre rozwiązanie?
14.06.2024

Sypialnia z łazienką – czy to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się czy sypialnia z łazienką sprawdzi się w Twoim domu? A może Twoje myśli oscylują także wokół sypialni z garderobą i łazienką? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Sypialnia z łazienką i garderobą

Sypialnia z garderobą i łazienką bywa nazywana także master bedroom, a więc główną sypialnią. W większych domach i mieszkaniach sypialnia z łazienką i garderobą najczęściej przypada parze, natomiast dzieci przeważnie posiadają wspólną łazienkę. Rozwiązanie 3w1 jest niewątpliwie bardzo wygodne. W obrębie jednego pomieszczenia znajdują się wszystkie elementy, które są niezbędne podczas poranków i wieczorów. Łazienka w sypialni daje wiele prywatności, zwłaszcza w przypadku, gdy nie jest to jedyna łazienka w mieszkaniu. Sypialnia z łazienką zapobiega kolejkom i niepotrzebnym kłótniom z domownikami. Ponadto master bedroom wcale nie musi pasować aranżacyjnie do reszty mieszkania. Możesz urządzić pomieszczenie dokładnie tak, jak Ci się podoba. O czym warto pamiętać? Głównym problemem jest nadmiar wilgoci. Aby uniknąć tego kłopotu, trzeba zadbać o wydajny system wentylacji. Pomocne okazują się także oczyszczacze powietrza posiadające funkcję osuszania.

Szafy i regały na wymiar do garderoby

Bez wątpienia sypialnia z łazienką i garderobą stanowi marzenie wielu osób. Prywatna przestrzeń daje niezwykły komfort, a przy tym niesie ze sobą jeszcze sporo innych zalet. Garderoba zwiększa przestrzeń do przechowywania. Dzięki regałom i szafom na wymiar zyskujesz możliwość dopasowania układu mebli do Twoich potrzeb i trybu życia. Wewnątrz szafy na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/27-szafy) może znaleźć się miejsce nie tylko na ubrania, ale także na sprzęt sportowy, ręczniki czy bibeloty. Wszystko zależy od tego, jak rozplanujesz rozkład mebli. W przypadku sypialni z garderobą i łazienką garderoba najczęściej jest aranżowana na jeden z trzech sposobów.

Garderoba we wnęce – czyli tzw. garderoba otwarta. Przeważnie przybiera formę szafy ustawionej wzdłuż jednej ze ścian. W mniej ustawnych pomieszczeniach szafa albo regał na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/23-regaly-na-wymiar) mogą wypełnić wnękę albo miejsce pod skosem. W tego typu rozwiązaniach najlepiej sprawdzają się meble na wymiar. Możesz dostosować je do każdego wnętrza, niezależnie od jego ustawności oraz metrażu. Garderoba we wnęce może być całkiem otwarta na pokój, ale nie jest to jedyna opcja. Półki i szafki możesz zasłonić m.in. przy pomocy drzwi przesuwnych, kotary albo luster.
Garderoba za łóżkiem – wystarczy, że łóżko zamiast przy ścianie stanie bardziej na środku pokoju. W ten sposób za wezgłowiem tworzy się miejsce, które możesz przemienić w garderobę. Najczęściej bezpośrednio za łóżkiem stawiana jest cienka ścianka działowa, ale równie dobrze sprawdzi się parawan, kotara czy regał na wymiar.
Zamknięta garderoba – w przestronnej sypialni można sobie pozwolić na wydzielenie dodatkowego pomieszczenia. Zamknięta garderoba jest bardzo wygodna, ale przy jej urządzaniu należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości światła. Równie ważne jest zadbanie o wentylację, która zapobiegnie nadmiernemu zbieraniu się wilgoci.

Sypialnia i łazienka w jednym pomieszczeniu

Łazienka w sypialni nie musi zajmować osobnego pomieszczenia. Coraz popularniejszy staje się trend, w którym część sypialniana i łazienkowa znajdują się w tym samym pokoju. Bez wątpienia jest to rozwiązanie dla odważnych. Choć łazienka z sypialnią łączona jest przede wszystkim w modernistycznych projektach, to tak naprawdę sam pomysł znany jest już od wieków. Ekstrawaganckie rozwiązanie ceniła m.in. Maria Antonina, która przepadała za kąpielami, podczas których mogła prowadzić dyskusje. Wanna stojąca jest świetnym miejscem relaksu, a także niebanalną dekoracją, która może nadać pomieszczeniu zupełnie nowego wyrazu. Jeżeli marzy Ci się awangardowa aranżacja wnętrza, musisz pamiętać o kilku zasadach. Konieczny jest porządny system wentylacji, który odprowadzi nadmiar wilgoci. Ponadto polecane jest ogrzewanie podłogowe. Wiele osób obawia się, że sypialnia z otwartą łazienką pozbawi ich prywatności. Choć nie jest to rozwiązanie dla każdego, to istnieje sporo sposobów na rozdzielenie poszczególnych stref.

  • Drzwi przesuwne – stanowią kompromis pomiędzy sypialnią z zamkniętą łazienką i sypialnią z otwartą łazienką. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.
  • Szklana ściana albo drzwi – pozwalają na subtelne oddzielenie stref. Jeżeli zależy Ci na wyższym stopniu prywatności, możesz wykorzystać np. mleczne, dymione albo kolorowe szkło. To także świetny sposób na oryginalną aranżację.
  • Kotary i zasłony – stanowią lżejszą alternatywę dla drzwi przesuwnych. Należy pamiętać, aby kotary i zasłony były wykonane z wodoodpornego materiału. Dodatkową zaletą tekstylnego przepierzenia jest nadanie wnętrzu przytulności.
  • Parawan – to ruchoma konstrukcja, którą możesz w dowolnym momencie usunąć albo przestawić w inne miejsce. Nadaje pomieszczeniu buduarowego charakteru.
  • Podest – jeżeli dopiero projektujesz swoje wymarzone wnętrze, dobrym sposobem na oddzielenie sypialni i łazienki jest usytuowanie ich na innych wysokościach np. na podeście może znaleźć się łóżko albo wanna.

Meble do małej łazienki

To, jakie meble łazienkowe sprawdzą się najlepiej, w znacznym stopniu zależy od tego czy decydujesz się na zamkniętą czy otwartą łazienkę z sypialnią. W pierwszym przypadku tak naprawdę zyskujesz dowolność aranżacyjną. Za zamkniętymi drzwiami może dominować zupełnie inna estetyka niż w części sypialnianej. W drugim przypadku zaleca się, aby obie części były spójne estetycznie. Dzięki temu przestrzeń wydaje się optycznie większa, a ponadto sprawia wrażenie schludnej i uporządkowanej. Jeżeli decydujesz się na zastosowanie różnych podłóg, warto aby posiadały one podobną kolorystykę. Przykładowo szare płytki i panele nie wpływają na optyczne pomniejszenie pomieszczenia, a ułatwiają zachowanie czystości i sprzątanie. W sypialni z łazienką bardzo ważną rolę odgrywa zachowanie porządku. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dopasowane meble, wewnątrz których pomieścisz wszelkie niezbędne kosmetyki, akcesoria czy detergenty. Przy indywidualnych projektach najlepiej sprawdzają się meble łazienkowe na wymiar. Nasz konfigurator mebli pozwala na zaprojektowanie zarówno wnętrza, jak i warstwy zewnętrznej szafek, słupków czy regałów. Dzięki temu meble są idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.