Sypialnia na poddaszu – jak wykorzystać skosy dla maksymalnego komfortu?
04.06.2024

Sypialnia na poddaszu – jak wykorzystać skosy dla maksymalnego komfortu?

Początkowo już sama myśl o aranżacji sypialni na poddaszu może przyprawiać o ból głowy. Jak bowiem przemienić problematyczną przestrzeń w domową oazę i wymarzone miejsce wypoczynku? Na szczęście aranżacja małej sypialni ze skosem wcale nie musi być trudna, a końcowy efekt może przerosnąć Twoje oczekiwania. Jak to zrobić? W dzisiejszym artykule przedstawiamy sposoby na sprawną aranżację sypialni na poddaszu ze skosami.

Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

Marzysz o spokojnym obserwowaniu kropli deszczu i śledzeniu faz księżyca? Sypialnia na poddaszu posiada w sobie wiele magii. Najważniejsze, aby umieć ją wydobyć. W procesie aranżacji sypialni ze skosami bardzo ważną rolę odgrywa dobór kolorów, mebli i dodatków. Niewielkie pomieszczenie wydaje się jeszcze mniejsze przez skosy, ale istnieją sprawdzone sposoby na optyczne powiększenie wnętrza. Przede wszystkim warto trzymać się jasnej palety barw. Na ścianach dobrze sprawdzi się złamana biel, a także delikatne szarości i beże. Jeżeli bardzo zależy Ci na mocniejszym akcencie kolorystycznym, możesz pomalować jedną ze ścian na bardziej wyrazisty odcień. Jednak taki zabieg można zastosować wyłącznie w przypadku ścian pozbawionych skosów. Sam fragment ze skosem powinien pozostać jasny. W przeciwnym wypadku dodatkowo przytłoczysz wnętrze i sprawisz, że będzie wydawało się jeszcze mniejsze. Również podłoga powinna mieć jasny odcień. Dobrym wyborem są np. sosnowe panele albo mikrobeton. Kolejnym istotnym elementem aranżacji sypialni pod skosem jest oświetlenie. Nawet jeżeli sypialnia posiada dostęp do naturalnego światła, wciąż niektóre zakamarki mogą być nieodpowiednio oświetlone, zwłaszcza te w okolicach skosów. Warto więc uwzględnić wszystkie trzy rodzaje lamp, czyli główne, boczne i dekoracyjne. W ten sposób zapewnisz dobrą widoczność, a przy tym sypialnia stanie się przytulna. Świetnie spisze się np. komplet złożony z plafonu, kinkietów i taśmy LED. Aranżacja małej sypialni ze skosem stanie się jeszcze bardziej satysfakcjonująca za sprawą luster. Szklane powierzchnie odbijają światło, w rezultacie czego pomieszczenie wydaje się znacznie większe. Lustra mogą znaleźć się na naprawdę różnych elementach. W tym przypadku trudno o przesadę. Doskonale spisze się szafa ze szklanymi drzwiami, toaletka z lustrem, ale też niewielkie lustra zawieszone na ścianach w formie ozdób. W kwestii dodatków warto zachować umiar. Zamiast niepotrzebnych bibelotów lepiej zdecydować się na akcesoria, które dodadzą pomieszczeniu przytulności np. miękki koc, poduszki, świece zapachowe czy rośliny.

Aranżacja sypialni na poddaszu – jakie meble wybrać?

Aranżacja sypialni na poddaszu ze skosami nie może się odbyć bez planowania mebli. W tym przypadku zdecydowanie najlepiej sprawdzają się szafy, regały i komody na poddasze na wymiar. Znalezienie gotowych mebli do sypialni na poddaszu bywa bardzo żmudne i czasochłonne, dlatego architekci polecają meble na zamówienie. W ten sposób zyskujesz pewność, że regał czy szafa na poddasze pod skos idealnie dopasuje się do przestrzeni. To właśnie ściana kolankowa jest idealnym miejscem do ustawienia mebli. W ten sposób wykorzystujesz mało ustawną przestrzeń, a do tego polepszasz proporcje wnętrza. Jeżeli pozwala na to przestrzeń, możesz nawet zdecydować się na całkowitą zabudowę skosów poprzez umieszczenie tam szafy na poddasze pod skos (https://www.fabrykamebli.pl/115-szafy-pod-skos-na-poddasze-na-wymiar). Meble na zamówienie dają Ci sposobność wyboru zarówno wyglądu, jak i funkcjonalności szafy. To Ty decydujesz o ilości półek, szuflad i drążków. Dzięki temu aranżacja sypialni na poddaszu jest dostosowana do Twoich potrzeb. Jeżeli posiadasz osobną garderobę, zamiast szafy dobrze sprawdzi się komoda na poddasze (https://www.fabrykamebli.pl/114-komody-pod-skos-na-poddasze-na-wymiar), wewnątrz której pomieścisz najpotrzebniejsze drobiazgi. Kolejną opcją wyboru jest regał na poddasze (https://www.fabrykamebli.pl/113-regaly-pod-skos-na-poddasze-na-wymiar). Mebel z powodzeniem może zająć nawet całą powierzchnię jednej ze ścian. Niektóre półki regału na poddasze mogą być zamknięte, a inne otwarte. Wszystko zależy od tego jak wyobrażasz sobie aranżację poddasza. Sypialnia dodatkowo zyska na przytulności, jeżeli na części półek staną książki albo rośliny. Przy aranżacji sypialni na poddaszu ze skosami nie można zapomnieć o łóżku. Ważne, aby można było na nim swobodnie usiąść. W przeciwnym wypadku warto postawić na model o obniżonej konstrukcji. Sypialnia na poddaszu ma w sobie wiele zalet. Jest przytulnym i niezwykle klimatycznym miejscem, a przy odpowiedniej aranżacji sypialni ze skosami nabiera także funkcjonalności.