Przechowywanie w małej łazience – jak zrobić to dobrze?
24.05.2024

Przechowywanie w małej łazience – jak zrobić to dobrze?

Mała łazienka stawia przed człowiekiem sporo wyzwań, ale ich realizacja przynosi jeszcze więcej satysfakcji. W dzisiejszym artykule zdradzamy sposoby na aranżację małej łazienki. Jak zapewnić miejsce do przechowywania, by pomieszczenie zachwycało swoim wyglądem i funkcjonalnością? Przekonajmy się razem!

Szafki łazienkowe – jakie wybrać?

Najważniejszą zasadą przy urządzaniu małej łazienki jest pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jest to możliwe za sprawą mebli łazienkowych na wymiar, które można dopasować nawet do wnęk i skosów. W niewielkiej łazience zamiast umywalki z postumentem znacznie lepiej sprawdzi się umywalka nablatowa lub umywalka wpuszczana w blat. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujesz przestrzeń na postawienie szafki pod umywalkę. To niezwykle praktyczny mebel, wewnątrz którego możesz schować np. detergenty do czyszczenia łazienki czy baniak z zapasem mydła. Do małej łazienki najczęściej wybierana jest podwieszana szafka łazienkowa albo szafka łazienkowa na nóżkach. Ważne, aby dno mebla nie stykało się bezpośrednio z podłogą. Lekko podwyższone szafki ułatwiają sprzątanie, a przy tym są optycznie lżejsze, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się nieco większe. Warto też pomyśleć o frontach o lakierowanym wykończeniu. Lekko połyskujące szafki do łazienki odbijają światło, a w konsekwencji wnętrze sprawia wrażenie przestronniejszego. W małej łazience polecane są zwłaszcza dolne szafki o jasnej kolorystyce. Dzięki meblom na wymiar to Ty decydujesz czy wewnątrz szafki znajdą się półki czy szuflady.

Wiszące szafki do łazienki i słupki

Jeżeli w szafce pod umywalką nie mieszczą się wszystkie sprzęty, warto pomyśleć również o montażu szafek wiszących. Gdy górne szafki znajdują się w tej samej linii co dolna zabudowa, powinny być przynajmniej o kilka centymetrów płytsze. Dzięki temu całość będzie prezentowała się lekko. Sprawdzonym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest dodanie przeszkleń. Zamiast zwykłego lustra nad umywalką możesz umieścić w tym samym miejscu przeszkloną szafkę łazienkową. W zagospodarowaniu kątów i wnęk pomieszczenia niezastąpione okazują się słupki. Dowolnie ustalasz ich wielkość, dzięki czemu słupek łazienkowy świetnie spisuje się zarówno do przechowywania środków czystości, kosmetyków czy ręczników. W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej jest wykorzystywana przestrzeń, która do tej pory pozostawała niezagospodarowana. Mowa tu o miejscu nad muszlą WC. To idealny punkt na płytką szafkę, w której znajdą się np. detergenty albo papier toaletowy. Dobrym rozwiązaniem jest także zabudowa sprzętów. Szafka nad pralką pozwala na zaaranżowanie miejsca, które trudno byłoby wykorzystać w inny sposób.

Meble łazienkowe, półki i organizery

Oprócz mebli łazienkowych warto rozejrzeć się także za półkami. W małej łazience najlepiej będą się prezentować półki wykonane z materiałów zbliżonych kolorystycznie do ściany. To dobry sposób na wykorzystanie wnęki czy trudno dostępnych miejsc, w których nie zmieściłby się żaden mebel. W ten sposób w pełni wykorzystujesz dostępną przestrzeń. Półki można zamontować również nad wanną albo prysznicem. To sprawdzony sposób na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów potrzebnych do kąpieli. Z pewnością przydadzą się też haczyki i relingi, na których będziesz mógł zawiesić ręczniki i szlafrok. W niewielkich pomieszczeniach unikamy nagromadzenia drobnych przedmiotów, ponieważ wprowadza to niepotrzebny chaos. W przypadku półek warto więc pomyśleć o koszykach i organizerach, wewnątrz których znajdzie się miejsce na drobne akcesoria. Dzięki temu podkreślisz wybrany styl aranżacji, a przede wszystkim unikniesz wrażenia bałaganu. Różnego rodzaju pudełka i kosze świetnie się też sprawdzają w środku szafek. W ten sposób znacznie łatwiej będzie utrzymać porządek, a poszukiwanie konkretnego przedmiotu zajmie mniej czasu. Wymienione dzisiaj metody wpływają na zwiększenie ergonomii małej łazienki. Nawet niewielkie pomieszczenie może być zarówno estetyczne, jak i praktyczne.