Praktyczna łazienka w skandynawskim stylu
17.05.2024

Praktyczna łazienka w skandynawskim stylu

Styl skandynawski zasłynął swoją praktycznością i uniwersalnością. Proste formy, naturalne materiały i jasna paleta kolorów tworzą połączenie, które pokochali ludzie na całym świecie. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym, jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim. Jakie meble łazienkowe wybrać i czy zdecydować się na dodatki? Sprawdźmy razem!

Meble łazienkowe – styl skandynawski

Północna Europa słynie z długich i mroźnych zim, które potrafią skutecznie obniżyć nastrój. Nic dziwnego, że mieszkańcy Skandynawii w swoich mieszkaniach pragną uzyskać jasną i przytulną przestrzeń. Łazienka w stylu skandynawskim jest przyjemna, praktyczna i wypełniona światłem. Jak uzyskać taki efekt? Ważną rolę odgrywa odpowiednia paleta barw. Stawiamy przede wszystkim na jasne odcienie. Podstawę stanowi biel, którą uzupełniają szarości i beże. Jeżeli zależy Ci na mocniejszym akcencie, postaw na jeden kolor, który wprowadzisz do wnętrza pod postacią dodatków. Kolejnym istotnym punktem w aranżacji skandynawskiej łazienki są wysokiej jakości materiały. Zdecydowanie jest to styl, w którym stawiamy na jakość, a nie ilość. Ściany i podłogi mogą być wyłożone np. jasnymi płytami ceramicznymi, ale też kamieniem albo zaimpregnowanym drewnem. Materiały z lakierowanym wykończeniem odbijają światło, w konsekwencji czego powiększają optycznie przestrzeń, co jest cechą charakterystyczną skandynawskiej łazienki. Jeżeli chcesz odrobinę przełamać wystrój, możesz postawić np. na czarne fugi albo błękitną glazurę. Tego typu elementy dodadzą wnętrzu nowoczesności. Jakie meble do łazienki (https://www.fabrykamebli.pl/49-meble-lazienkowe-na-wymiar) skandynawskiej wybrać? Najlepiej sprawdzą się szafki łazienkowe o prostych formach. Pomieszczenie wyda się odrobine większe za sprawą szafek łazienkowych podwieszanych albo szafek do łazienki na nóżkach. Szafki, których dolna część styka się bezpośrednio z podłogą, polecane są raczej do dużych i przestronnych łazienek. W stylu skandynawskim ważną rolę odgrywa porządek. Wszystko powinno mieć przypisane sobie miejsce. Nadmiar kosmetyków czy detergentów może łatwo wprowadzić chaos do pomieszczenia, dlatego tak ważne jest zadbanie o miejsce do przechowywania. W tym zadaniu pomoże Ci m.in. słupek łazienkowy, zabudowa na pralkę albo zabudowa na pralkę i suszarkę. Meble łazienkowe na wymiar dają Ci sposobność wyboru najważniejszych parametrów, dzięki czemu zyskujesz pewność, że zamówiony model spełni Twoje oczekiwania.

Szafki łazienkowe i dodatki do skandynawskiej łazienki

W stylu skandynawskim dużą wagę przykłada się do oświetlenia. Oczywiście najlepszą opcją jest dostęp do naturalnego źródła światła, jednak nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście nawet łazienka pozbawiona okna może być odpowiednio doświetlona. Przy wyborze lamp do łazienki pamiętaj o trzech rodzajach oświetlenia: głównym, bocznym i dekoracyjnym. Pomoże Ci to podzielić pomieszczenie na strefy, a przy tym sprawi, że wszystkie kąty łazienki będą doświetlone. Jako oświetlenie główne świetnie spisze się minimalistyczny plafon albo oprawy wpuszczane, z kolei w roli lamp bocznych doskonale poradzą sobie kinkiety. Przeważnie zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest wyeksponowanie strefy kąpielowej. Zrobisz to m.in. przy pomocy łańcuchów LED. W łazience o skandynawskim stylu nie może zabraknąć szklanych powierzchni. Absolutną podstawą jest lustro nad umywalką, jednak warto zdecydować się na więcej tego typu dodatków. Specjalnie przygotowanymi lustrami możesz pokryć fronty szafek. Szklane powierzchnie doskonale odbijają światło, dzięki czemu łazienka sprawia wrażenie większej i jaśniejszej. W kwestii dodatków do łazienki warto postawić na minimalizm. W skandynawskiej łazience nawet ręczniki mogą stanowić element dekoracyjny. Jeżeli chcesz urozmaicić wystrój mocnym akcentem kolorystycznym, właśnie akcesoria łazienkowe dają Ci najlepszą ku temu sposobność. Dobrze będą prezentowały się np. żółte ręczniki, dywanik oraz kubki do szczoteczek. W ten sposób pomieszczenie nabierze oryginalności, a przy tym zachowa spójność estetyczną. Styl skandynawski jest bardzo wdzięczny przy aranżacji. Stanowi znakomitą bazę, na podstawie której możesz wykreować wnętrze swoich marzeń.