5 sposobów na małą kuchnię
22.05.2019

5 sposobów na małą kuchnię

Małe przestrzenie wymagają przemyślanej aranżacji. Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma układ mebli. Możemy wpaść w pułapkę zabudowywania meblami zbyt dużej powierzchni, co z kolei może optycznie zmniejszyć przestrzeń kuchni.

1. Zabudowa ścian

W przypadku wąskich kuchni warto zdecydować się na ciąg szafek tylko po jednej stronie pomieszczenia. W przypadku, gdy układ kuchni jest prostokątny lub kwadratowy, można ustawić meble w literę „L”. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wyłącznie szafek dolnych i użycie w górnej zabudowie mebli wyposażonych w kosze, wieszaki oraz organizery. Jeśli bardzo zależy nam na górnej zabudowie, warto wybrać przeszklenia szafek. Meble przezroczyste, które znajdują się na poziomie oczu, dają iluzję przestrzeni i poczucie głębi.

2. Kolorystyka frontów

W małej kuchni warto stawiać na jasne kolory. Bardzo dobrym rozwiązaniem są białe fronty z połyskiem, które będą odbijać światło potęgując wrażenie przestrzeni. Można również zastosować beże, jasne odcienie szarości oraz ciepły odcień drewna. Najbardziej niekorzystnym rozwiązaniem jest zamontowanie ciemnych mebli, ponieważ mogą one przytłoczyć przestrzeń.

3. Odpowiedni rozmiar blatu

Rozmiar blatu ma bardzo duże znaczenie w przypadku niewielkich kuchni. Praktycznym rozwiązaniem jest zwiększenie szerokości blatu do 80 cm, co pozwoli zagospodarować pas przestrzeni pod ścianą. Możemy umieścić na nim podręczne narzędzia pracy niezbędne do przygotowywania posiłków. Zabieg ten również pozwala na poszerzenie dolnych szafek, w których będziemy mogli przechowywać więcej przedmiotów.

4. Funkcjonalne dodatki

Przedmioty, z których często korzystamy warto jest umieścić na listwach. Możemy zawiesić na nich haczyki oraz kosze. Dzięki temu uwolnimy sporą część blatu roboczego. Do przechowywania przypraw sprawdzą się niewielkie, płytkie półki, które umieścić można blisko płyty kuchennej. Jeśli lubimy mieć w kuchni świeże zioła, możemy zaopatrzyć się w wiszące doniczki, które będą skutecznie przytrzymywać rośliny dzięki specjalnym siatkom.

5. Meble wykorzystujące każdą wolną przestrzeń

W małej kuchni powinniśmy wykorzystywać każdy centymetr przestrzeni. Nie można zapominać o pustych kątach czy odstępach między meblami. Warto wybierać meble z wysuwanymi półkami, które są nie tylko pojemne, ale też dają swobodny dostęp do wszystkich przedmiotów. W tej roli świetnie sprawdzi się szafka cargo. Najlepszą opcją w przypadku niewielkich kuchni jest zamówienie mebli na wymiar, dzięki czemu efektywnie zagospodarujemy całą przestrzeń kuchenną.

Dzięki intuicyjnemu konfiguratorowi Fabryki Mebli sam zaprojektujesz i zamówisz meble, jakich potrzebujesz do swojej kuchni.