Osiem sposobów na zagospodarowanie szafy
23.09.2019

Osiem sposobów na zagospodarowanie szafy

Szafa to miejsce, którego chcąc nie chcąc na co dzień nie da się pominąć. Odpowiednio zorganizowana nie tylko ułatwi codzienne zmagania z wyborem odzieży, ale i pozwoli zmieścić więcej, niż się nam wydaje. Zagospodarowanie szafy to też klucz do zachowania świeżości i jakości naszych ubrań. Poznaj osiem sposobów na zatrzymanie ich jak najdłużej.

Szafa na wymiar

Szczególnie w przypadku niewielkiego metrażu-meble na wymiar to świetny pomysł. Dopasowana do przestrzeni szafa pozwoli maksymalnie wykorzystać miejsce oraz zagospodarować je w taki sposób, aby pomieścić jak najwięcej rzeczy. Wykonany pod kątem wymogów mebel, będzie spełniać aspekty funkcjonalne każdego domownika i posłuży na lata.

Jeśli poszukujecie mebli na wymiar, zajrzyjcie do naszej oferty!

Pudełka na buty

Każda pora roku mobilizuje do zakupu kilku par obuwia. O ile letnie modele mieszą się po kilka sztuk na jednej półce, tak z butami jesiennymi i zimowymi jest już trochę większy problem. Doskonałym rozwiązaniem będzie trzymanie wszystkich par butów w oryginalnych pudełkach z dodatkowym podpisem lub w pudełkach przeźroczystych-tak, aby otwierając szafę było wiadomo, jaką parę butów, gdzie dokładnie znajdziemy. Jeśli nie dysponujemy oddzielną szafą lub szafką na buty, świetnym pomysłem jest korzystanie z szaf z drążkiem i półkami. Takie rozwiązanie pozwoli na wyznaczenie miejsca na ubrania i buty, zachowując przy tym ład i porządek.

Podział na sezony

Każda pora roku rządzi się też własną modą, materiałami i rodzajami odzieży. Umieszczenie w pokrowcach ubrań, których nie będziemy nosić w przeciągu następnych kilku miesięcy i schowanie ich na dno szafy pozwoli na uzyskanie dodatkowego miejsca. Latem, kiedy nie korzystamy z obszernych kurtek i swetrów, pozostaje więcej miejsca na zwiewne ubrania, zimą natomiast ustępują one miejsca grubszej, większej odzieży.

Należy pamiętać jednak, że wykorzystanie plastikowych pokrowców może na niektóre rodzaje odzieży wpłynąć niekorzystnie. Zwłaszcza naturalna skóra, która pozostawiona w plastikowym pokrowcu może być narażona na wysuszenie.

Miejsce na mniejsze akcesoria-organizery

Wszystkie mniejsze rzeczy znajdujące się w naszej szafie: czapki, paski, apaszki to asortyment, na który trudno znaleźć odpowiednie miejsce. Wszystko, czego nie wieszamy, a nie chcemy, aby zajmowało miejsce na półkach-wygodnie można przechowywać w koszach lub pojemnikach. Świetnym rozwiązaniem są też szyte na miarę organizery. Wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów, mogą z powodzeniem stanowić też ozdobę naszej szafy.

Taka segregacja pozwoli na wygospodarowanie większej powierzchni na odzież codziennego użytku i zaoszczędzi żmudnych poszukiwań mniejszych akcesoriów, kiedy będą potrzebne.

Pion w szufladzie

Kiedy w szufladach przechowujemy nie tylko bieliznę czy krawaty, ale i koszulki, swetry lub spodnie, warto zastosować pionowe układanie. Jest to doskonała alternatywa, która pozwoli bez problemu odnaleźć konkretną rzecz i zachować porządek. O ile w innych miejscach szafy takie rozwiązanie może się nie sprawdzić, to szuflada jest idealnie przystosowaną do tego przestrzenią. System układania pionowego na pewno uchroni nas przed nerwowymi poszukiwaniami, które często kończą się wyrzucaniem całej zawartości szuflady na podłogę.

Podziały

Rozdzielenie odzieży zgodnie z paletą barw pozwoli na szybkie znalezienie czegoś w momencie kiedy, mamy mniej czasu.

Z kolei poukładane ubrania, zgodnie z długością rękawów czy nogawek, będą łatwe do odnalezienia, kiedy coś konkretnego chcemy ze sobą skomponować.

Wieszaki

Jeden model wieszaków to bardzo pozytywny aspekt estetyczny wnętrza szafy. Dostępne na rynku wieszaki, wykonane są z przeróżnych materiałów, w bogatej palecie barw, często pięknie zdobione. Od zwykłych plastikowych, po drewniane i mosiężne. Dla każdej szafy znajdzie się coś odpowiedniego. Ten sam model wieszaka w szafie, pozwala na zachowanie porządku i bardzo ładnie się prezentuje.

Świetną alternatywą są też wieszaki kaskadowe. Pozwalają na umieszczenie większej ilości ubrań na mniejszej powierzchni. Wygodne, praktyczne rozwiązanie.

Systematyczne przeglądanie szafy

Często gromadzimy rzeczy - mniej lub bardziej potrzebne. Gruntowny przegląd szafy, wykonany raz na jakiś czas z pewnością zaowocuje większą ilością miejsca, otwierając tym samym nowe możliwości aranżacji.

Poza niepotrzebnymi ubraniami, czeluście naszych szaf kryją bardzo często stare pudełka, połamane wieszaki lub niepotrzebne pokrowce. Taki zbędny asortyment, po usunięciu z przestrzeni garderoby, ustąpi miejsca odzieży codziennego użytku, po która często sięgamy.

Oświetlenie

Zamontowanie oświetlenia w szafie nie tylko znacznie ułatwi znalezienie w niej czegokolwiek, ale optycznie też ją powiększy. Dostępne na rynku oświetlenia LED są proste w obsłudze i z powodzeniem samodzielnie można je zamontować. Światło LED-owe nie nagrzewa się, przez co jest znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych żarówek.

Zróżnicowane faktury, kolory i możliwości to gwarancja dobrania najlepszego rozwiązania dla siebie.

Jak widać odpowiednie zagospodarowanie szafy, nie jest trudne, a kluczem do sukcesu są małe kroki, które doprowadzą do wielkich efektów!

Najlepszym rozwiązaniem jednak jest zaopatrzenie się w kompatybilny z oczekiwaniami mebel, w którym przechowywanie rzeczy będzie równie funkcjonalne, co przyjemne.

Sprawdźcie jakimi modelami szaf i regałów dysponujemy!