Optymalizacja przestrzeni – praktyczne porady dotyczące wyboru mebli do małych łazienek
29.03.2024

Optymalizacja przestrzeni – praktyczne porady dotyczące wyboru mebli do małych łazienek

Niewielka łazienka uchodzi za trudne wnętrze, czy jednak zawsze musi tak być? Prawdą jest, że w większości bloków znajdują się właśnie małe łazienki i tylko od nas zależy czy będą one funkcjonalne. W dzisiejszym artykule zdradzamy triki, które pomogą Ci w urządzeniu niewielkiej łazienki. Czy meble na wymiar do łazienki są zawsze najlepszym wyborem i jakie kolory powinny mieć szafki łazienkowe na wymiar? Sprawdźmy razem!

Jakie szafki do małej łazienki?

Meble do łazienki na wymiar okazują się nieocenione zwłaszcza w przypadku niewielkich i mało ustawnych przestrzeni. To właśnie dzięki szafkom łazienkowym na wymiar w pełni wykorzystasz dostępne miejsce i dopasujesz wnętrze do swoich potrzeb. Szafki do małej łazienki na zamówienie sprawdzą się nawet w łazience, do której nie pasują żadne gotowe meble. O czym warto pamiętać, aby pomieszczenie sprawiało wrażenie większego? Jednym z najchętniej stosowanych trików jest montaż podwieszanych mebli na wymiar do łazienki. Wiszące szafki nadają pomieszczeniu lekkości, a przy tym ułatwiają sprzątanie, co jest bardzo ważne w niewielkich wnętrzach. Podwieszane szafki pod umywalkę do małej łazienki (https://www.fabrykamebli.pl/49-meble-lazienkowe-na-wymiar) czy słupki są idealnym wyborem. W małej łazience należy pamiętać o korzystaniu z wnęk. Choć pozornie wydają się one bezużyteczne, to wszystko się zmienia za sprawą szafki łazienkowej na wymiar. Wąski, ale za to głęboki mebel jest świetnym miejscem do przechowywania kosmetyków albo chemii gospodarczej. Choć zwłaszcza w niewielkiej przestrzeni kusząca jest wizja zabudowania jej dwoma rzędami szafek, niekoniecznie jest to najlepsza decyzja. Mały metraż i podwójna zabudowa łatwo stworzą efekt zagracenia. Znacznie lepiej zdecydować się na dolne meble łazienkowe na wymiar oraz słupek, wewnątrz którego pomieścisz najważniejsze przedmioty.

Jaki kolor mebli do małej łazienki?

Kolorystyka ścian, podłóg oraz mebli do małej łazienki odgrywa bardzo ważną rolę w procesie aranżacji. W przypadku niewielkiego pomieszczenia dobór barw ma szczególne znaczenie, ponieważ może optycznie powiększyć, ale i pomniejszyć wnętrze. Polecane są zwłaszcza jasne szafki łazienkowe na wymiar. Świetnym wyborem jest biel, ale także delikatne odcienie beżu i szarości. Jeżeli zależy Ci na bardziej nietypowych kolorach, doskonale spiszą się również pastele np. pudrowy róż albo błękit. Jednak bezpieczniejszym wyborem jest postawienie na białe szafki na wymiar do łazienki i barwne ściany. W ten sposób zyskasz uniwersalną podstawę, a ewentualna zmiana koloru ścian będzie tańsza niż kupno nowego kompletu szafek do małej łazienki. Ponadto z zasady nie powinno się stosować więcej niż dwa kolory. Białe meble do łazienki na wymiar oraz glazurę i terakotę w podobnym odcieniu można połączyć np. z barwnymi akcesoriami. Dzięki temu wnętrze będzie sprawiało wrażenie uporządkowanego i optycznie większego. Możesz zdecydować się np. na armaturę w odcieniach czerni albo złota. Jeżeli łazienka ma być pokryta płytkami, wówczas dobrym wyborem są płytki wielkoformatowe o polerowanym wykończeniu. To kolejny sposób na optyczne powiększenie wnętrza. Przy dużych płytkach fugi pozostają mało widoczne i nie przecinają sztucznie przestrzeni, a błyszczące płytki efektownie odbijają światło.

Sprzęty i dodatki do małej łazienki

Wiemy już jak ważną rolę odgrywają meble łazienkowe na wymiar (https://www.fabrykamebli.pl/49-meble-lazienkowe-na-wymiar), ale wciąż pozostaje kwestia doboru sprzętów i dodatków. Podstawową zasadą jest unikanie bałaganu i mamy tu na myśli nie tylko utrzymanie wnętrza w czystości, ale także postawienie na wizualny minimalizm. Jeżeli pojemniki na szczoteczki do zębów, lustro czy lampy posiadają zdobienia, bardzo łatwo w łazience utworzy się chaos. Najlepiej unikać ornamentów, a jeżeli bardzo Ci na nich zależy, powinny być utrzymane w jednorodnym stylu. Meble do małej łazienki muszą być dobrze podświetlone. Zalecane jest, aby w niewielkim wnętrzu podzielić oświetlenie na trzy strefy: główną, boczną i rekreacyjną. Jako oświetlenie główne dobrze sprawdzają się plafony oraz oprawy wpuszczane, z kolei oświetleniem bocznym mogą stać się kinkiety albo reflektorki, które znajdą się przy lustrze. Zadaniem oświetlenia rekreacyjnego jest przede wszystkim tworzenie przyjemnej atmosfery w strefie kąpielowej. Osiągniesz taki efekt m.in. przy pomocy taśm ledowych. Lepiej unikać lamp z dużymi i ozdobnymi oprawami, które łatwo przytłoczą wnętrze. Warto za to zdecydować się na spore lustra. Szklane powierzchnie odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wygląda na znacznie większe. W kwestii mebli i sprzętów wiemy już, że najlepiej sprawdzają się podwieszane szafki pod umywalkę do małej łazienki. Ten sam zabieg warto zastosować także w przypadku toalety. Podwieszenie miski WC oraz schowanie zbiornika wewnątrz ściany nadaje łazience lekkości, a przy tym ułatwia sprzątanie małego wnętrza. Nie będzie też wielkim zaskoczeniem, że w tego typu pomieszczeniach przeważają kabiny prysznicowe ponad wannami. Poleca się zwłaszcza kabiny bez brodzika, które nie odcinają się od podłogi, a w związku z tym nie przytłaczają łazienki.