Lampa sufitowa do mieszkania – jaką wybrać?
25.08.2023

Lampa sufitowa do mieszkania – jaką wybrać?

Jaka lampa sufitowa do łazienki, a jaka do salonu albo sypialni? W dzisiejszym artykule zapraszamy do świata oświetlenia. Dowiesz się m.in. na jakie rodzaje dzielimy lampy sufitowe oraz jak najlepiej dobrać odpowiedni model do konkretnego pomieszczenia.

Jakie są rodzaje lamp sufitowych?

Lampy sufitowe są niejednorodną kategorią oświetlenia. W zależności od producenta mogą zaliczać się do niej wyłącznie oprawy wpuszczane, ale też krótkie lampy wiszące, a nawet żyrandole. Jak więc określić lampy sufitowe? W dużym uproszczeniu są to punkty oświetleniowe zamontowane przy suficie, najczęściej będące głównym źródłem światła w całym pomieszczeniu. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych rodzajów lamp sufitowych.

  • Plafony – to lampy sufitowe osadzone blisko sufitu. Przeważnie są znacznie krótsze od lamp wiszących. Ponadto w wielu projektach plafony stykają się z sufitem znaczną częścią swojej powierzchni.
  • Lampy wiszące – są dostępne w najrozmaitszych rozmiarach i kształtach. Mianem oświetlenia sufitowego są najczęściej nazywane, kiedy znajdują się w centralnym punkcie pomieszczenia i stanowią główne źródło światła.
  • Żyrandole – wyróżniają się swoimi rozłożystymi i sztywnymi ramionami. Przeważnie nie posiadają możliwości regulacji wysokości. Tradycyjnie bogato zdobione i majestatyczne, obecnie projektowane także w innych stylach.
  • Spoty i reflektory – punkty świetlne o ruchomej oprawie. Świetnie nadają się do podkreślenia elementu aranżacji np. obrazu.
  • Lampy natynkowe i podtynkowe – przeważnie posiadają formę punktów świetlnych. Występują m.in. pod postacią opraw wpuszczanych.

Znajomość rodzajów lamp sufitowych pomoże Ci świadomie wybrać model najbardziej pasujący do Twojego mieszkania. Opcji jest naprawdę wiele, dlatego poniżej znajdziesz garść inspiracji.

Lampa sufitowa do salonu – jaki styl wybrać?

Jaka lampa sufitowa do salonu sprawdzi się najlepiej? Zaleca się, aby przy wyborze oświetlenia uwzględnić cztery podstawowe kryteria, a więc wielkość pomieszczenia, rodzaj wnętrza, preferowany styl oraz dostęp do światła naturalnego. Jeden niewielki spot nie wystarczy do rozświetlenia przestronnego salonu, za to idealnie spisze się kilka spotów albo żyrandol. Ta sama zasada działa także w drugą stronę. Olbrzymia lampa sufitowa do salonu nie będzie dobrze prezentowała się w małym wnętrzu. Ponadto, jeśli salon nie ma najlepszego dostępu do światła naturalnego, warto rozważyć zakup dodatkowego oświetlenia np. kinkietów albo lampy podłogowej. W kwestii estetyki to, jaka lampa sufitowa do salonu jest najlepszym wyborem, zależy głównie od Twoich indywidualnych upodobań. Pewne jednak jest, że umiejętnie dobrana lampa sufitowa do salonu jest w stanie doskonale podkreślić charakter wnętrza. Jeżeli marzy Ci się wnętrze urządzone w stylu klasycznym albo glamour, wówczas warto rozważyć zakup bogato zdobionej oprawy. Kryształowy żyrandol nie tylko rozświetli wnętrze, ale stanie się także jego wyjątkową ozdobą. Przy skandynawskim i rustykalnym wystroju znakomicie będą prezentowały się modele z drewnianymi elementami. Spory wybór zapewniają również nowoczesne lampy sufitowe do salonu. W minimalistycznej odsłonie świetnie spiszą się oprawy wpuszczane, z kolei lampy łączące elementy szkła i metalu są idealnym wyborem do designerskiego wnętrza.

Wyjątkowa lampa sufitowa do sypialni

Jaka lampa sufitowa do sypialni (https://www.fabrykamebli.pl/85-lampy-sufitowe) sprawdzi się najlepiej? Znaczenie ma tu głównie nie sam wygląd, co barwa emitowanego światła. Jeżeli chcesz, żeby sypialnia sprzyjała odpoczynkowi, wówczas idealnym wyborem będzie lampa sufitowa do sypialni o ciepłej barwie światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz przestrzeń, w której będziesz mógł zrelaksować się nawet po długim i ciężkim dniu. To, jaka lampa sufitowa do sypialni zostanie wybrana, ma niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd pokoju. Wystrój w stylu nowoczesnym i industrialnym świetnie uzupełniają modele o metalowych geometrycznych konstrukcjach. Z jednej strony nowoczesne lampy sufitowe zapewniają niezbędne oświetlenie, a z drugiej strony są równocześnie nietuzinkową ozdobą. Jeżeli marzy Ci się wystrój w stylu glamour, koniecznie przyjrzyj się kryształowej lampie sufitowej do sypialni. Jeszcze odważniejszym rozwiązaniem jest zakup lampy wykonanej przy pomocy prawdziwych piór. Bardzo ciekawy efekt można uzyskać także przy użyciu lamp posiadających kolorowe klosze.

Jaka lampa sufitowa do łazienki może mieć kontakt z wodą?

Czy lampa sufitowa do łazienki powinna spełniać specjalne wymagania? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od aranżacji pomieszczenia. Jeżeli oprawa nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wodą, możliwe jest zamontowanie zwykłej nowoczesnej lampy sufitowej. Jeżeli jednak dysponujesz niewielką przestrzenią i wiesz, że lampa sufitowa do łazienki może zostać zachlapana, wówczas należy rozważyć zakup modelu o podwyższonym stopniu IP. Skrót IP pochodzi od angielskiej nazwy International Protection Rating, którą możemy przetłumaczyć jako międzynarodową skalę ochrony. Przy wskaźniku IP znajdują się dwie cyfry. Pierwsza z nich informuje o stopniu ochrony oprawy przed ciałami stałymi np. kurzem, natomiast druga oznacza stopień ochrony konstrukcji przed działaniem wody. Tradycyjne konstrukcje posiadają najczęściej 20IP. W takim razie, jaka lampa sufitowa do łazienki o niewielkim metrażu sprawdzi się najlepiej? W pełni wystarczający powinien okazać się model o 44IP.

Stylowa i wytrzymała lampa sufitowa do kuchni

Warto, aby lampa sufitowa do kuchni również posiadała podwyższony stopień IP. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że oprawa przetrwa bez szwanku kontakt z wodą albo ewentualnymi zabrudzeniami. Ponadto zaleca się, by oświetlenie sufitowe w kuchni emitowało ciepłe lub neutralne światło. Dzięki temu pomieszczenie zyska na przytulności, a nawet długie przygotowywanie posiłków nie będzie męczyło wzroku. Jeżeli zależy Ci na dodatkowym doświetleniu blatu, świetnie sprawdzą się oprawy wpuszczane albo spoty, które możesz zamontować pod górnymi szafkami. Lampa sufitowa do kuchni może doskonale podkreślić charakter wnętrza. Jeżeli lubisz styl modernistyczny, idealnie sprawdzi się ledowa konstrukcja. Do wyboru dostajesz zarówno owalne, jak i prostokątne formy. Jeżeli natomiast marzy Ci się klimatyczna kuchnia w rustykalnym stylu, warto zwrócić uwagę na oświetlenie sufitowe o drewnianej konstrukcji. Coraz większą popularnością cieszą się także proste lampy o kloszach z barwionego szkła. Już tak drobny element nadaje projektowi całkiem nowej jakości. Po jeszcze więcej inspiracji zapraszamy do naszego sklepu. W Fabryce Mebli czeka na Ciebie bogata oferta lamp sufitowych do każdego pomieszczenia.