Kuchnia w stylu Hampton
12.03.2021

Kuchnia w stylu Hampton

Styl Hampton kojarzy się z północno-wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych i położonymi wzdłuż niego kurortami. Nazwa stylu wywodzi się właśnie od znajdujących się tam miasteczek m.in. Southampton oraz East Hampton. To przestrzeń ukochana przez bogatych nowojorczyków, którzy pragną się wyrwać od zgiełku miasta i odpocząć w prawdziwie sielskiej scenerii. Określenie Hampton bywa używane zamiennie z Hamptons, a obie nazwy są uznawane za poprawne. Sam styl cieszył się szczególnym powodzeniem zwłaszcza na terenie USA, jednak z czasem zaczął przenikać także do Australii i Europy. Niektórzy widzą w nim wiele elementów spójnych ze stylem prowansalskim oraz śródziemnomorskim. Jednak czym tak właściwie charakteryzuje się styl Hampton? Przede wszystkim to estetyka, której głównym założeniem jest sprzyjanie wypoczynkowi. Właśnie dlatego we wnętrzach dominują jasne barwy. Jest sporo miejsca dla różnych odcieni bieli, beżu czy kości słoniowej. Ważną rolę odgrywają też inspiracje stylem nowojorskim, marynistycznym oraz rustykalnym.

Tak niecodzienne połączenie tworzy wyjątkową przestrzeń, która posiada w sobie nutę elegancji, ale jest przy tym niezwykle przytulna. Dla przełamania jasnej tonacji pojawiają się także mocniejsze akcenty kolorystyczne, których wybór jest związany zwłaszcza z plażą. Świetnym wyborem jest błękit, granat oraz odcienie drewna. Ważną rolę odgrywają także dodatki oraz oświetlenie, jednak podstawą są meble. W dzisiejszym tekście odpowiemy na pytanie, jakie meble kuchenne pasują do kuchni w stylu Hampton.

Meble kuchenne w stylu Hampton

Kuchnia w stylu Hampton to prawdziwy raj dla amatorów gotowania oraz dla wszystkich tych, którzy lubią wspólne posiłki z rodziną czy przyjaciółmi.

Jakie meble wybrać do kuchni Hampton?

Podstawą jest drewno, ale bardzo dobrze sprawdzą się także materiały drewnopodobne. Stawiamy przede wszystkim na bielone materiały, które optycznie powiększają przestrzeń. Jednak odcienie naturalnego drewna znakomicie prezentują się na dodatkach. Możesz zdecydować się np. na odpowiednie krzesła, stół czy akcesoria do gotowania. Meble w stylu Hampton często posiadają dodatkowe zdobienia, ale trzeba pamiętać, że dekoracyjne modele wiążą się przeważnie z wyższymi kosztami. Sposobem na przemycenie ozdobnych akcentów jest montaż uchwytów do szafek. Już tak drobny detal jest w stanie całkiem odmienić charakter mebli. W kwestii blatów najczęstszym wyborem jest drewno albo kamień. Ponownie można tu postawić na warianty przypominające wymienione materiały. W kuchniach w stylu Hampton bardzo często wykorzystywane są szklane gabloty. Doskonale sprawdzi się elegancki kredens, ale możesz też postawić na przeszkloną szafkę. To idealne miejsce do ekspozycji zastawy stołowej albo domowych przetworów. Kuchnie w stylu Hampton przeważnie są aranżowane na sporej powierzchni, w której znajduje się miejsce na wyspę kuchenną. To właśnie ona stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów dla tego stylu. Wyspa przemienia się w centrum domowego życia. To przy niej przyrządza się posiłki, a potem spożywa się je wraz z rodziną wśród gwaru rozmów.


Dodatki do kuchni w stylu Hampton

Kuchnie w stylu Hampton są inspirowane pobliskimi plażami, dlatego także wśród dodatków dominuje kolorystyka związana z nadmorskim krajobrazem. Ponadto stawiamy przede wszystkim na naturalne materiały. Doskonałym wyborem będzie lniany obrus albo wełniane pokrowce na krzesła. Zamiast ciężkich zasłon znacznie lepiej sprawdzą się okiennice. Wspominaliśmy już o tym, że w kuchni w stylu Hampton bardzo dobrze prezentują się przeszklone szafki, które mogą pełnić rolę gablotki. To perfekcyjne miejsce na zastawę stołową, która będzie w sobie łączyła funkcjonalność wraz z walorami estetycznymi. Ponownie trzymamy się klucza kolorystycznego związanego z plażą. Beżowy dzbanek, błękitne talerze, a może komplet z piaskowca? Wybór jest naprawdę spory. Czego jeszcze nie może zabraknąć w kuchni w stylu Hampton? Świetnym wyborem są stylowe pojemniczki na przyprawy oraz naturalne zioła. Najlepiej postawić na pojemniki i osłonki w kolorze bieli albo w odcieniach drewna. Nie należy przesadzać się z ilością akcesoriów, aby nie spowodować uczucia przytłoczenia, a jednocześnie kuchnia Hampton powinna wyglądać na tętniącą życiem. Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie. W tym przypadku, zależnie od upodobań, możesz pójść np. w stronę stylu rustykalnego albo nowojorskiego. Doskonałym wyborem są modele o konstrukcji bazującej na drewnie. Dobrze sprawdzają się także metalowe oprawy. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań stawiają na oświetlenie LED, przy pomocy którego można podkreślić atrakcyjne elementy wnętrza np. kredens czy blaty. Jeżeli Twoja kuchnia posiada wyspę, wówczas ta powinna zostać odpowiednio oświetlona. Najczęstszym wyborem są dekoracyjne żyrandole albo kilka pojedynczych opraw, które razem tworzą większe zespoły świetlne. Kuchnia w stylu Hampton łączy w sobie elegancję z przytulnością. To idealny wybór dla osób, które lubią gotować, ale jednocześnie doceniają panujący wokół ład i porządek.