Jak pielęgnować i konserwować różne typy mebli?
17.11.2023

Jak pielęgnować i konserwować różne typy mebli?

Każdy z nas pragnie, aby raz zakupiony mebel służył przez długie lata i wciąż zachwycał zarówno idealnym stanem, jak i nienagannym wyglądem. Oczekiwania zwiększają się wraz z ceną mebli. Egzemplarze wykonane z drewna czy ze skóry nie należą do najtańszych, ale słyną ze swojej wytrzymałości. Jednak nawet najlepszej jakości meble nie zachowają swojego wyglądu bez odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule znajdziesz zbiór zasad i trików, które ułatwią Ci niezawodną pielęgnację oraz konserwację mebli.

Pielęgnacja mebli

Pielęgnacja mebli ze skóry naturalnej oraz drewna powinna odbywać się przy udziale dedykowanych do tego produktów. Jeżeli chcesz szybko usunąć zabrudzenie, powinna wystarczyć wilgotna ściereczka z mikrofibry, jednak przy regularnej pielęgnacji warto sięgnąć po odpowiednie preparaty. Jako producent mebli doskonale zdajemy sobie sprawę, jak dbać o szafy, krzesła czy fotele, dlatego na naszych półkach znalazł się specjalnie skomponowany środek do czyszczenia mebli (https://www.fabrykamebli.pl/chemia/1088-p1088-preparat-czyszczacy-clean-500ml.html). Preparat Clean jest bogaty w substancje czynne, które rozpuszczają zabrudzenia. Produkt z łatwością radzi sobie m.in. z kurzem, plamami oraz zanieczyszczeniami. Dodatkowym atutem jest przyjemny aromat detergentu, na długo utrzymujący się na czyszczonych meblach.

Pielęgnacja mebli drewnianych

Drewniane meble słyną ze swojej wytrzymałości oraz niepowtarzalnego wyglądu, jednak wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Tylko wówczas zachwycają nienaganną prezencją przez długie lata. Przy codziennej pielęgnacji mebli drewnianych wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry delikatnie nasączona środkiem do czyszczenia mebli. Już ten prosty zabieg pomoże w pozbyciu się kurzu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jakie zabiegi są zalecane w zależności od sposobu wykończenia mebli.

 • Meble drewniane lakierowane – przy ich czyszczeniu najlepiej sprawdzi się miękka ściereczka z mikrofibry. Nawet delikatne czyszczenie lakierowanych powierzchni może lekko wycierać warstwę zabezpieczającą mebel, dlatego warto stosować środki dedykowane specjalnie do czyszczenia oraz konserwowania drewnianych powierzchni.
 • Meble drewniane woskowane – pielęgnacja mebli woskowanych składa się z przynajmniej dwóch etapów. Najpierw należy usunąć kurz i drobne zabrudzenia przy pomocy lekko zwilżonej miękkiej ściereczki. Następnie okrężnymi ruchami należy nanieść preparat przeznaczony specjalnie do pielęgnacji mebli drewnianych woskowanych. Możesz to zrobić np. przy pomocy ściereczki z bawełny albo mikrofibry. Przy czyszczeniu woskowanych mebli najlepiej sprawdzają się preparaty z dodatkiem wosku. Tego typu produkty tworzą na meblach dodatkową warstwę ochronną.
 • Meble drewniane olejowane – codzienna pielęgnacja mebli olejowanych polega na przecieraniu ich wilgotną ściereczką z delikatnego materiału. Ponadto zaleca się, aby co ok. 2 miesiące czyścić meble przy pomocy tego samego oleju, którym były wcześniej olejowane. Niewielką ilość oleju umieszczamy na ściereczce i następnie wcieramy substancję okrężnymi ruchami. W przypadku olejowanych powierzchni bardzo ważną rolę odgrywa regularna konserwacja.

Pielęgnacja mebli skórzanych

Właściwa pielęgnacja mebli ze skóry naturalnej zwiększa ich trwałość. W tym procesie należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń producenta, bowiem pielęgnacja skórzanych mebli może przebiegać odmiennie zależnie od rodzaju skóry. Inaczej potraktujemy gładką skórę anilinową, a inaczej bardziej szorstki welur. Przy czyszczeniu na sucho można sięgnąć po specjalną końcówkę do odkurzacza, która jest dostosowana do czyszczenia mebli. Z kolei pielęgnacja mebli skórzanych na mokro powinna przebiegać przy udziale ściereczki, gąbki oraz preparatu myjącego. Zarówno akcesoria, jak i środek czystości muszą być przeznaczone konkretnie do danej powierzchni. Dzięki temu unikniesz ewentualnych uszkodzeń, a Twoje skórzane meble na długo zachowają nienaganny wygląd.

 • Skóra anilinowa – jest chętnie wybierana m.in. przez swoją miękkość oraz gładkość. Choć jest bardzo przyjemna w dotyku, to posiada otwarte pory, przez co jest narażona na zabrudzenia. Pielęgnacja mebli skórzanych anilinowych powinna przebiegać przy udziale ściereczek i szczotek o delikatnej strukturze. Należy unikać twardych i szorstkich akcesoriów, które mogą łatwo uszkodzić strukturę materiału. Przy tym rodzaju skóry niezwykle istotna jest konserwacja, która spowalnia m.in. osadzanie się zabrudzeń.
 • Skóra semianilinowa – jest gładka i posiada bardziej jednorodną strukturę w porównaniu do skóry anilinowej. Ma półotwarte pory, dzięki czemu jest łatwiejsza w pielęgnacji.
 • Skóra zamszowa – przeważnie jest dość sztywna. Posiada charakterystyczne wypustki nazywane włoskami. Powstaje w wyniku zeszlifowania spodniej części skóry.
 • Skóra pigmentowana – jest gładka i posiada zamknięte pory. Często bywa zabezpieczana dodatkową warstwą ochronną. Nawet jeżeli po latach jej kolor zblednie, jest on możliwy do odzyskania przy pomocy odpowiednich preparatów.
 • Skóra welurowa i nubuk – tzw. skóry szorstkie posiadające charakterystyczny meszek.

Konserwacja mebli

Konserwacja mebli drewnianych i skórzanych jest przeprowadzana w celu zwiększenia ich żywotności. W tym niezawodny okazuje się środek do konserwacji mebli Protect, który znajdziesz w Fabryce Mebli. Środek do konserwacji mebli skutecznie zabezpiecza powierzchnie przed niszczącym działaniem wilgoci, ścierania, promieniowania UV oraz zabrudzeń. Starannie wyselekcjonowane składniki tworzą na meblach niewidoczną warstwę ochronną. W konsekwencji tego meble na dłużej zachowują nienaganny wygląd. Ponadto konserwowane powierzchnie stają się mniej podatne na działanie plam, blaknięcie koloru, a także na zarysowania. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do konserwacji trzeba najpierw starannie wyczyścić meble.

Konserwacja mebli drewnianych

Drewniane meble, zanim trafią do domów, są poddawane procesom konserwacji. Dzięki temu nabierają trwałości. Należy jednak pamiętać, że drewno jest naturalnym materiałem, który cały czas pracuje i jest podatny na takie czynniki jak np. temperatura i wilgoć. Zanim przystąpimy do właściwej konserwacji mebli drewnianych, warto poznać kilka prostych zasad, które zwiększą żywotność mebli. Przede wszystkim unikaj kontaktu drewnianych powierzchni z wodą. Przy wycieraniu brudnych powierzchni w pełni wystarczy szmatka delikatnie nawilżona wodą lub środkiem czyszczącym, ale nigdy ociekająca jakimkolwiek płynem. Drewniane meble kiepsko znoszą duże wahania temperatur. Nie powinny znajdować się w pobliżu kaloryferów, pieców, ale też klimatyzacji. Ponadto unikaj bezpośredniego kontaktu drewna z gorącymi albo zimnymi szklankami, które błyskawicznie mogą pozostawić po sobie ślad. Są to czynności, które zwiększają żywotność drewnianych powierzchni, ale na czym polega właściwa konserwacja mebli? Zależnie od sposobu wykończenia mebli, konserwacja przebiega w rozmaity sposób. Może ona przybrać formę m.in. woskowania, lakierowania oraz olejowania. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wykończenia posiadają meble. Tego typu konserwacja mebli drewnianych przeprowadzana jest średnio co 2-5 lat. By maksymalnie wydłużyć ten okres, warto regularnie stosować środek do konserwacji mebli (https://www.fabrykamebli.pl/chemia/1089-p1089-preparat-konserwujacy-protect-500ml.html), który zabezpiecza powierzchnie. Można go nakładać raz na 1-2 tygodnie, koniecznie po uprzednim wyczyszczeniu mebli.

Konserwacja mebli skórzanych

Podobnie jak w przypadku mebli drewnianych, pielęgnacja skórzanych mebli rozpoczyna się od ich świadomego użytkowania. Przede wszystkim należy jak najszybciej usuwać wszelkie zabrudzenia. Okruszki czy mokre plamy nie naruszą skórzanych powierzchni przez kilka chwil, ale z czasem mogą okazać się bardzo szkodliwe dla skóry. Przy czyszczeniu i konserwacji mebli skórzanych rezygnujemy z twardych szczotek, które mogą łatwo naruszyć strukturę skóry. Znacznie lepszym wyborem są miękkie ściereczki. Ponadto skórzane meble powinny znajdować się w oddali od kaloryfera i innych źródeł ciepła, które odbierają materiałowi niezbędną wilgoć. Konserwacja mebli skórzanych powinna przebiegać przy udziale specjalistycznych środków przeznaczonych do tego zadania. Skóra z czasem może się wysuszać i kruszyć, a sposobem na uniknięcie tych procesów jest regularne natłuszczanie mebli. Podczas upalnych miesięcy warto to robić przynajmniej co 4 tygodnie, natomiast przez pozostałą część roku wystarczy powtarzać konserwację średnio co 3 miesiące. Środki konserwujące zawierają w składzie np. wosk pszczeli, który skutecznie natłuszcza materiał.

Konserwacja starych mebli

Na koniec jeszcze słów kilka o tym, jak przeprowadzana jest konserwacja starych mebli. Istotną rolę odgrywa oczyszczenie powierzchni z pozostałości lakierów, farb czy wosku. W zależności od stanu oraz rodzaju mebli wyróżnia się trzy najczęściej stosowane metody czyszczenia, a więc mechaniczne, chemiczne i termiczne.

 • Czyszczenie mechaniczne – może być przeprowadzane w sposób ręczny lub elektryczny. Resztki lakieru albo farby zawsze usuwamy w kierunku usłojenia drewna. Ręcznie możesz to zrobić m.in. przy pomocy papieru ściernego albo cykliny. W przypadku twardych powłok lepszym rozwiązaniem jest czyszczenie elektryczne, które wykonasz z użyciem szlifierki.
 • Czyszczenie chemiczne – na powierzchni mebla umieszcza się specjalistyczny preparat rozpuszczający zewnętrzne warstwy. Następnie należy usunąć pozostałości wosku, lakieru czy farb przy pomocy cykliny lub lakieru ściernego.
 • Czyszczenie termiczne – odbywa się przy użyciu opalarki. Urządzenie osłabia powłoki, które następnie należy usunąć przy pomocy papieru ściernego lub cykliny.

Po pozbyciu się starych warstw lakieru, farb czy wosku należy starannie oczyścić meble. Dopiero wówczas można przystąpić do nakładania nowej warstwy specyfiku. Najlepiej wybrać ten rodzaj produktu, który wcześniej zabezpieczał dany mebel np. lakier albo wosk. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej lekturze pielęgnacja i konserwacja mebli nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic.