Okapy 

Okapy

Chcesz, by Twoja kuchenna zabudowa wyglądała przez długie lata jak nowa, a nieprzyjemne zapachy, które pojawiają się podczas gotowania, szybko znikały? Wybierz więc okap kuchenny – to niezbędne w domu i mieszkaniu urządzenie pochłonie wszelkie opary i drobinki tłuszczu, które powstają w trakcie przygotowywania posiłków. Przefiltruje powietrze za pomocą pochłaniacza bądź pozbędzie się zanieczyszczeń za pośrednictwem kominowego wyciągu.

Dlaczego warto zamontować okap?

Niektórym osobom może się wydawać, że okap jest zbędny. Tymczasem pochłaniacz kuchenny pełni wyjątkowo praktyczną funkcję we wnętrzu. Pochłaniając opary powstałe podczas gotowania, zapobiega pojawieniu się pleśni i grzybów oraz uszkodzeniu mebli. Dzięki jego działaniu nie martwisz się, że zabudowa kuchenna ulegnie zniszczeniu i po krótkim czasie będzie nadawała się do wymiany. Opary, które powstają w trakcie gotowania, okap wyprowadza na zewnątrz za pośrednictwem kanału wentylacyjnego lub pochłania do wewnątrz.

Rodzaje okapów kuchennych

Istnieją różne rodzaje kuchennych okapów. Możesz więc w zależności od swoich potrzeb, możliwości montażowych i wymagań estetycznych wybrać ten najlepszy dla siebie i domowników.

Teleskopowy

Okap teleskopowy jest modelem szafkowym wysuwanym, umieszczanym na dole specjalnej szafki. Co jest główną zaletą tego typu urządzenia? Przede wszystkim montaż okapu na dnie szafki, która może pełnić funkcję zwykłego kuchennego mebla służącego do przechowania naczyń. Ponadto okap teleskopowy zajmuje niewiele miejsca, będzie więc dobrym wyborem w przypadku kuchni o niewielkim metrażu. Urządzenie może pracować w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Wybierając pierwszą opcję, musisz podłączyć okap do kanału wentylacyjnego odprowadzającego opary. Zarówno pierwszy wariant, jak i drugi usunie nieprzyjemną woń i przywróci świeżość pomieszczeniu.

Do zabudowy

Kuchenny okap do zabudowy zamontujesz w szafce nad płytą grzewczą. Jest to bardzo dyskretnie się prezentujący model, dzięki czemu sprawdzi się we wnętrzu o niemal dowolnym wystroju. Okap do zabudowy może filtrować powietrze jako wyciąg po podłączeniu wentylacji bądź jako pochłaniacz z filtrem węglowym. Zazwyczaj nie zajmuje całej szafki, więc pozostaje w niej sporo miejsca na schowanie naczyń, przypraw czy akcesoriów kuchennych.

Sufitowy

Sufitowy pochłaniacz do kuchni, jak wskazuje jego nazwa, zamontujesz w suficie. Ten model również jest niemal niewidoczny, więc sprawdzi się w dowolnie zaaranżowanych wnętrzach. Jeśli zainstalujesz go w odpowiedni sposób, będzie jedynie delikatnie wystawał. Okapy sufitowe stanowią też dodatkowe źródło oświetlenia w kuchni, a światło w przypadku przygotowywania posiłków i gotowania jest bardzo istotne. Urządzenie montuje się na stelażu. Podczas mocowania sufitowego okapu, pamiętaj, że ściana powinna być na tyle wytrzymała, by udźwignąć jego ciężar.

Wyspowy

Okap wyspowy wyróżnia się designerskim charakterem. Ma najczęściej postać tuby, która doskonale spełnia zarówno estetyczne, jak i praktyczne potrzeby. Umieścisz go nad wyspą kuchenną i płytą grzewczą w suficie. Tego typu pochłaniacz ze względu na swoją niebanalną formę może stanowić ciekawy element wyposażenia, który skutecznie przyciąga spojrzenia domowników i gości. Ponadto warto go wykorzystać jako dodatkowe źródło oświetlenia – bardzo istotne podczas gotowania.

Przyścienny

Przyścienne okapy należą do popularniejszych modeli ze względu na swoją uniwersalność i duży wybór wariantów. Zamontowany na ścianie okap kuchenny może pracować zarówno jako wyciąg z podłączeniem do komina, jak i kuchenny pochłaniacz. Przyścienny pochłaniacz składa się z rury odprowadzającej opary i podstawy.

Przyścienny skośny

Ten rodzaj okapu zajmuje niewiele miejsca. Jego uchylna postać umożliwia wygodne przygotowywanie posiłków wysokim osobom. Okap skośny przyścienny nadaje się do montażu w wnętrzach o małym metrażu ze względu na to, że jest dość niewielki.

Przyścienny okrągły

Okrągły okap montowany przy ścianie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o wystroju minimalistycznym, nowoczesnym, loftowym lub industrialnym. Cechuje go bowiem – podobnie jak pochłaniacz wyspowy – nietuzinkowy, mało tradycyjny design i sterowanie za pomocą dotyku lub aplikacji mobilnej.

Jeśli zależy Ci na dopasowanym do swoich potrzeb i pomieszczenia okapie kuchennym, sprawdź ofertę Fabryki Mebli. Wybór właściwego urządzenia nie jest łatwy – dlatego nasi specjaliści służą pomocą w kwestii zakupu pochłaniacza lub wyciągu. Skontaktuj się z nami i pozbądź się wątpliwości podczas wyboru okapu.